رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

در دست اشخاص بودن 90 درصد مکانهای تاریخی هرمزگان - نمایش محتوای خبر

 

 

در دست اشخاص بودن 90 درصد مکانهای تاریخی هرمزگان

در دست اشخاص بودن 90 درصد مکانهای تاریخی هرمزگان

معاون میراث فرهنگی اداره کل ، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان گفت : 90 درصد مکانهای تاریخی استان در اختیار افراد و بخش خصوصی بوده که این امر حوزه عمل این اداره کل را محدود کرده است.

مهدی قاسمی زاده افزود : به عنوان مثال پرونده ای وجود دارد که فردی در درون حریم بنای تاریخی دارای قطعه زمین و یا ملک است.

وی گفت : به همین نحو، در مورد قلعه هزاره میناب نیز که مجوزهایی در سالیان گذشته توسط شهرداری داده شده که سازمان میراث فرهنگی نمی تواند نسبت به تخریب آنها اقدام کند و این وظیفه شهرداری است.

معاون میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان افزود : درخواست مجوز احداث سه ساختمان در اطراف این قلعه به این اداره کل ارائه شد که تنها با ساخت بنای یک طبقه موافقت شد.

قاسمی زاده در خصوص تکلیف منازل و ساختمان هایی که در حریم قلعه هزاره میناب ساخته شده گفت : میراث فرهنگی وظیفه دارد به بناهایی که مجوز دریافت کرده اند رسیدگی کند و شهرداری نیز باید مانع از احداث بناهای جدید در حریم این قلعه تاریخی بشود.

وی افزود : نهایت کاری که میراث فرهنگی می تواند انجام دهد این است که با نامه به مالکان این بناها اطلاعات لازم را در خصوص حریم بنای تاریخی ، شرایط حفظ و نگه داری آن آگاهی هایی را ارائه کند.

قلعه هزاره میناب متعلق به دوره اسلامی بوده و این شهرستان فاصله ای 90 کیلومتری شرق بندرعباس قرار دارد .

منبع : ایرنا