جهش تولید | پنج‌شنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۹

خرس پاندا - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

خرس پاندا

خرس پاندا:خرسی بامزه بی نظیر و از لحاظ نگه داری بسیار گران قیمت میباشد.دارای شکل ظاهری کاملا منحصر به فرد سیاه دور چشم و اطراف بدن می باشد این خرس در بسیاری از افسانه ها و داستان ها به خصوص داستان های چینی جایگاه ویژه ای دارد تا مدتها بحث بر این بود که این حیوان مشخصات خرس‌ها و راکون‌ها را همزمان در خود دارد ما تحقیقات مولکولی جدید اثبات کرده که پاندا قطعاً نوعی خرس است و نزدیکترین خویشاوند زنده آن خرس عینکی است.

شکل ظاهری و محل زندگی

پاندا ها دارای پوستی سفید سیاه می باشند.نوع بالغ این حیوان عرضش به یک متر و نیم و اندازه شانه‌اش ۷۵ سانتیمتر است. نرها ۱۰-۲۰٪ از نوع ماده درشت‌تر هستند. نرها می‌توانند به ۱۱۵ کیلوگرم هم برسند اما ماده‌ها کوچکترند. با این وجود می‌توانند به ۱۰۰ کیلوگرم نیز برسند.در مورد رنگ منحصر به فرد آنها،دانشمندان هنوز به دلیل علمی مشخصی نرسیده اند اما حدس می زنند که به علت ایجاد توانایی استتار در  میان  برف  و  سنگ  این  طور  شده  باشد. پاندا ها  دارای  فکی  قوی   با دندان‌های آسیاب بزرگ هستند ه برای خوردن گیاه بامبو مناسب است.بسیاری از مردم پاندا را حیوانی خپل و بانمک می‌پندارند اما این حیوان نیز می‌تواند به اندازه سایر هم‌نوعانش خطرناک باشد.پنجه پاندا پنج انگشت و یک شست دارد.دم این حیوان ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر است.محل زندگی پاندا ها امروزه بسیار محدود شده است فقط در چند کوهستان مرکزی چین عمدتاً در ایالت سیچوآن و در حد کمتری در شاآن‌شی و گانسو زندگی می‌کنند. پانداها زمانی در نواحی کم‌ارتفاع‌تر هم زندگی می‌کردند اما با پیشرفت زمین‌های زراعی و همزمان از بین رفتن جنگل‌ها و برخی از عوامل دیگر پانداها به مناطق مرتفع پناه آوردند.

تغذیه

اگر بخواهیم محبوب ترین غذای خرس پاندا را بگوییم آن کیاهی است به نام بامبو با این حال این جانور در رده ی گوشتخواران می باشد. سیستم گوارشی پاندا ویژهٔ خوردن گوشت است و نمی‌تواند به خوبی سلولز گیاهی را هضم کند. در نتیجه انرژی و پروتئین کمی از خوردن بامبو بدست می‌آورد.و به علت فقر ارزش غذایی بامبو برای خرسهای پاندا، آنها مجبورند شکمشان را کاملاً پر کرده و تا آنجا که می‌توانند بخورند. پانداها بسیار دقت می‌کنند تا انرژی‌شان بیهوده تلف نشود و به این ترتیب از گذشتن از شیب‌های تند و یا عکس‌العمل‌های زیاد نسبت به سایر خرس‌ها پرهیز می‌کنند.به این دلیل آنها را به انوان حیوانی تنبل در عین حال بسیار با مزه نیز می شناسند

روش زندگی و تولید مثل

پاندا ها اصولا تنها زندگی می کنند وقتشان را به گشت و گذارتغذیه از گیاه بامبو می‌گذراند.حتی حیوانات ماده حضور یک ماده دیگر در محدوده خود را تحمل نمی‌کنند. این حیوان می‌تواند از درخت بالا برود و در درختان توخالی و یا شکاف سنگ‌ها پناه بگیرد اما برای خود لانه دائمی نمی‌سازد.پاندا ها بر عکس سایر خرس ها فاقد خواب زمستانی هستند بلکه در زمستان به جای گرمتر کوچ می کنند.پانداها تنها در طول دوران کوتاه جفت گیری در کنار همدیگر جمع می‌شوند اما بعد از جفت گیری، نر ماده را تنها می‌گذارد و ماده، توله‌اش را به تنهایی بزرگ می‌کند.توانایی جنسی پانداها از ۴ تا ۸ سالگی شروع و ممکن است تا ۲۰ سالگی ادامه یابد. دوره جفت گیری در سه ماه بهار می‌باشد که ماده‌ها برای ۲ تا ۳ روز که آن هم فقط یک بار در سال است آماده جفت گیری می‌شوند.

در طول مدت زمان جفت گیری ۲ تا ۵ نر برای بدست آوردن یک ماده با هم به رقابت می‌پردازند و نر غالب ماده را بدست می‌آورد. مدت زمان برقراری ارتباط جنسی بسیار کم است و از ۳۰ ثانیه تا ۵ دقیقه طول می‌کشد ولی ممکن است حیوان نر برای اطمینان از حسن انجام کار، عمل لقاح را چند بار تکرار کند. دورهٔ آبستنی ۹۵ تا ۱۶۰ روز طول می‌کشد. توله پاندا بین ۹۰ تا ۱۳۰ گرم وزن دارد که یک نهصدم وزن مادرش می‌باشد. پاندا بین ۱ تا ۲ توله به دنیا می‌آورد و اگر توله‌ها ۲ تا باشند پاندای مادر یکی از آنها را رها می‌کند و توله فوراً می‌میرد. فعلاً دانشمندان نمی‌دانند پاندای ماده چگونه و بر چه مبنایی یکی از دو توله را انتخاب می‌کند. شاید توله ضعیفتر را رها کند اما چیزی ثابت نشده است. پدر هیچ کمکی به بزرگ شدن توله نمی‌کند.