حمایت از کالای ایرانی | شنبه، ۳۱ شهریور ۱۳۹۷

حیات وحش هرمزگان در معرض خطر - نمایش محتوای خبر

 

 

حیات وحش هرمزگان در معرض خطر

استان هرمزگان با وجود 70 درصد مناطق کوهستانی زیستگاه انواع جانوران در خطر انقراض مانند پلنگ و خرس ایرانی ، لاک پشت پوزه عقابی ، دلفین ، کرکس ، عقاب مصری ، دارکوب بلوچی و غیره است .

در سالهای گذشته کم توجهی به حیات وحش باعث شده تا بسیاری از گونه های جانوری از بین بروند .

خشکسالیهای 18 ساله ، استفاده نامناسب از زیستگاه های جانوری ، ورود فاضلاب به دریا و شکار بی رویه خطر انقراض را دو چندان کرده است .

خانم اقبالی فعال زیست محیط می گوید : کشت درختان غیربومی در زیستگاه های حیات وحش مانند کِرِت (معروف به درخت تروریست) باعث شده تا بخش زیادی از منابع غذایی جانوران از بین رود .

وی می افزاید : این گیاه در محدوده خود اجازه رویش هیچ گیاه دیگری را نمی دهد و مصرف برگ و شاخه آن باعث بیماری و لرزش فک در دام ها و برخی گونه های جانوری شده است .

بسیاری از مناطق استان هرمزگان حتی در محدوده مناطق حفاظت شده مانند کوه گِنو پوشیده از گونه گیاهی کِرِت است.

فعال دیگر زیست محیط می گوید : کمبود منابع غذایی منجر به مهاجرت و از بین رفتن بسیاری از حیات وحش شده است .

نادری می افزاید : صید بی رویه ماهی متوتا و خشک کردن آن و صید غیر مجاز میگو سبب شده بسیاری از زیستگاه های موجود و منابع غذایی جانوران دریایی از بین رود و لارو میگو و گله های دلفین ها روز به روز در حال کم شدن و مهاجرت از سواحل هرمزگان هستند .

این فعال محیط زیست می گوید : هر ساله تعداد زیادی از لاک پشتهای دریایی با برخورد به پره قایق ها از بین می روند و تعداد زیادی از کوسه های در خطر انقراض صید می شوند .

در استان برخی گونه های کمیاب آبی مانند گوشت کوسه ماهی سرچکشی و ماهیان مرکب مصرف غذایی دارند .

مشکل دیگر حیات وحش شکار غیر مجاز و فروش است .

مدیر عامل انجمن کوشندگان زیست محیطی خلیج فارس می گوید : در بازار کارگزاری بندرعباس به صورت غیر قانونی انواع پرستو ، کرکس و عقاب ، قناری ، شاهین و باز  به فروش می رسد .

نصیری می افزاید : همچنین استفاده خوراکی از تخم پرستو دریایی در جزیره شیدور جمعیت این گونه کم نظیر را بسیار کاهش داده است .

همچنین خشکسالی 18 ساله مشکلات حیات وحش استان را دو چندان کرده است .

حسین پور معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان می گوید : با خشک شدن منابع آبی چشمه ها، آبگیرها و برکه ها پرندگان مختلف مانند کبک ، تیهو ، آهو و جبیر از شدت تشنگی در برخی موارد به صورت دسته جمعی از بین رفته اند .

علاوه بر این کمبود منابع آبی در ارتفاعات باعث شده تا بسیاری از جانوران برای تأمین آب به روستاها و کوهپایه ها بیایند و در خطر شکار و زنده گیری قرار گیرند .

پلنگ ایرانی و خرس آسیایی دو گونه جانوری بسیار مهم در استان هستند که آسیب پذیری بیشتری دارند .

نماینده تشکل های زیست محیطی در جنوب کشور می گوید : پلنگ ایرانی به عنوان چتر و تعادل کننده اکوسیستم محلی عمل می کند .

شیرخانی می افزاید : پلنگ با شکار و تغذیه از دیگر گونه های جانوری باعث می شود تا حیوانات ضعیف و بیمارتر از چرخه اکو سیستم حذف شوند در حالیکه انسان در شکار قوی ترین و زیباترین جانوران را شکار می کند .

وی یکی از پیامدهای منفی کاهش جمعیت پلنگ ایرانی در هرمزگان را افزایش بیش از حد گرازها (خوکهای وحشی) و تشی است که خطر زیادی را برای گونه های گیاهی بوجود آورده است .

خرس آسیایی نیز از گزند مشکلات در امان نبوده است ، مهاجرت خرس آسیایی از کوه های بشاگرد به سمت کوه های رودان گاه باعث برخورد با خودروهای عبوری و شکار از سوی اهالی محلی شده است.

شیرخانی می گوید : تغییر اکوسیستم و نابودی حیات وحش استان منجر به کویر شدن استان می شود .

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان می گوید : بیشترین علت از بین رفتن جانوران به خاطر تخریب زیستگاه های جانوری از سوی انسان است.

وفادار می افزاید : نیاز است تا روز ملی حفظ گونه های در خطر انقراض اعلام شود.

معاون حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان می گوید: حیات وحش مشکل عمده در کشور است و که هرمزگان نیز از این موضوع مستثنی نیست.

قاسمی می افزاید : ورود سازمان های مردم نهاد در آموزش جوامع محلی بسیاری از مشکلات را حل می کند.

وی می گوید : طرح حمایت از محیط بانان، حساس سازی جوامع محلی و بیمه پلنگ ایرانی و فراهم کردن آبشخورها از برنامه هایی است که محیط زیست در صدد تحقق آن است.

پیش از این دوستداران محیط زیست بصورت خودجوش دست به کار شدند و آبشخورهای مصنوعی برای جبران خشکسالی در مناطق مختلف استان ایجاد کردند.

شیرخانی نماینده تشکل های مردم نهاد جنوب کشور نیز می گوید: ایجاد تورهای پرنده گردی و آگاهی و آشتی و انس مردم با جانوران باعث می شود تا نوع نگاه به حیات وحش تغییر پیدا کند.

وی می افزاید : از دید مردم بسیاری از جانوران بدون فایده هستند.

ایجاد طرح های آبخیزداری نیز بخشی از مشکلات مربوط به کم آبی و تشنگی حیات وحش را تامین می کند.

حسین پور معاون آبخیزداری اداه کل منابع طبیعی استان می گوید: با اجرای طرح های آبخیزداری بسیاری از بارش های فصلی و سیلاب ها مهار می شوند ودر خدمت حیات وحش قرار می گیرند.

معاون حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان میگوید: ارایه مجوز پروش برخی گونه های جانوری مانند جبیر، کل و قوچ و میش کوهی و پرندگان مانند کبک و تیهو باعث می شود تا انسان نیازهای گوشتی خود را از این طریق تامین کند.

در کنار پلنگ ایرانی ، 17 گونه پستاندار ، 22گونه پرنده ، 13 گونه خزنده ، 4 گونه دو زیست و 29 گونه ماهی در خطر انقراض هستند.

در هرمزگان همه گونه های در خطر انقراض زیست می کنند و برخی گونه ها مانند دارکوب بلوچی و عقاب مصری و کوسه های سرچکشی مختص استان هستند.

امید است با طرح های گسترده و با مشارکت همه افراد جامعه بحران زیست محیط جدی گرفته شود.