جهش تولید | پنج‌شنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۹

جنگل های حرا - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

جنگل های حرا

 

حرا درختی است آب شورزی که هنگام مد دریا تا گلوگاه در آب فرو می رود و به کمک خاصیت تصفیه ای پوسته اش، آب دریا را جذب و نمک آن را دفع می کند. جنگل های حرا در بخش سیریک، وسعتی حدود 500 هکتار دارد و وجه تمایز آن با سایر رویشگاه های ماندآبی سواحل جنوبی ایران، وجود دو گونه گیاهی مانگرو، یعنی حرا و چندل در کنار یکدیگر است. شرایط زیستی حاکم بر جنگل های این منطقه موجب شده گونه های مختلف جانواران و گیاهان در آن ادامه حیات دهند، پرندگان بسیاری در زمستان به این منطقه مهاجرت می کنند.

ساکنین محلی از گیاه حرا در مواقعی برای علوفه دام و طیور استفاده میکند و می گویند که فواید بسیاری دارد. از این گیاه نیز برای ساخت چست تخته ، خمیر چون و همچنین از شیره ساقه های آن برای بیماری های پوستی استفاده می شود.

برای دیدن این جنگل های زیبا و شگفت انگیز باید وارد جزیره قشم شوید که برای رسیدن به قشم راه های مختلفی از جمله سفر زمینی، دریایی و هوایی وجود دارد . اگر به بندرعباس سفرکنید می توانید خود را به نزدیکترین بندر یعنی بندرپل برسانید و از آنجا با کشتی های لندینگ کرافت به همراه خودروی شخصی خود راهی قشم شوید و در شهر قشم با کمک ناخداهای بومی و با تجربه منطقه از آب راهه های خاص آن عبور کنید و از این طبیعت زیبا لذت ببرید .