جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

ثبت رکوردی جدید در تعمیر چاههای نفتی خلیج فارس - نمایش محتوای خبر

 

 

ثبت رکوردی جدید در تعمیر چاههای نفتی خلیج فارس

ثبت رکوردی جدید در تعمیر چاههای نفتی خلیج فارس

رئیس منطقه عملیاتی لاوان در شرکت نفت فلات قاره ایران از تعمیر شش حلقه چاه سکوی R4 میدان رشادت در 78 روز خبر داد و گفت : این زمان برای انجام این عملیات در نوع خود یک رکورد به شمار می‌آید.

مهندس عباس رجب‌خانی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما با بیان این که اکنون در سکوی نفتی رشادت 14 حلقه چاه به وسیله پمپ‌های درون چاهی فعالیت می‌کنند ، افزود : تولید طبیعی این چاهها از پیش از انقلاب اسلامی شروع و هم‌اکنون در حال تولید هستند.

وی گفت : به تازگی تعمیر شش حلقه چاه در سکوی R4 میدان رشادت با وجود محدودیت‌های به وجود آمده به سبب تحریم‌های بین‌المللی به پایان رسید که با وارد مدار شدن این چاهها حدود شش هزار بشکه به تولید نفت کشور افزوده شد.

رئیس منطقه عملیاتی لاوان در شرکت نفت فلات قاره با اشاره به آغاز تولید زودهنگام در طرح توسعه میدان رشادت افزود : در دو سال گذشته تولید از چهار حلقه چاه جدید با استفاده از تأسیسات سکوی قدیمی انجام شده است.

رجب خانی به جایگزینی گازهای همراه نفت با گازوئیل در شبکه احتراق توربین‌های سکوی رشادت و رسالت اشاره کرد و گفت : با اجرای این طرح از سال 92 ماهانه از طریق کاهش مصرف صورت گرفته در گازوئیل بیش از 600 میلیون تومان صرفه‌جویی می‌شود و سبب پایداری بیشتر در تولید برق شده است.

میدان نفتی رشادت یکی از میدان‌های نفتی ایران است که در 108 کیلومتری جنوب غربی جزیره لاوان و در میان آب‌های خلیج فارس در محدوده آبهای هرمزگان است .

بهره‌برداری از این میدان از سال 1347 خورشیدی آغاز شد .

این میدان نفتی در گذشته با نام میدان نفتی رستم شناخته می‌شد.

این میدان نفتی ابتدا در سال 1965 میلادی کشف و با همکاری شرکت ایتالیایی ایمینیکو توسعه پیدا کرد.

میدان نفتی رشادت شامل 33 حلقه چاه در سه سکو به نامهای R3 ، R4 و R7 است .

در زمان جنگ ایران و عراق یکی از سکوهای این میدان نفتی مورد حمله هواپیماهای عراقی و نیروی دریایی آمریکا قرار گرفت و چاه‌های آن به آتش کشیده شد.

اکنون استخراج و تولید نفت از همه سکوی R4 در جریان است.

از اواخر دهه هشتاد طرح توسعه این میدان و افزایش تولید نفت از آن تا 75 هزار بشکه در روز آغاز شده است.

بر این اساس حفاری سی حلقه چاه، ساخت مخزن با حجم نیم میلیون بشکه نفت و احداث خطوط انتقال نفت به طول 185 کیلومتر در برنامه کاری قرار گرفت.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما