رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

توقف ساخت و سازهای غیر مجاز در اسکله جزیره هندورابی - نمایش محتوای خبر

 

 

توقف ساخت و سازهای غیر مجاز در اسکله جزیره هندورابی

توقف ساخت و سازهای غیر مجاز در اسکله جزیره هندورابی

ساخت و سازهای غیر مجاز در اسکله جزیره هندورابی متوقف شد.

رئیس شورای حفاظت از زمینهای ملی و منابع طبیعی هرمزگان گفت : این ساخت و سازها موجب تخریب گسترده محیط زیست و از بین رفتن بخش زیادی از کلنی های مرجانی شده است و احیاء آنها دیگر ممکن نیست .

حجت الاسلام اکبری با اشاره به اینکه واگذاری جزیره هندورابی به منطقه آزاد تجاری کیش برای توسعه عمرانی و با هدف بهره برداری گردشگری از این جزیره صورت گرفته است ، افزود : ساخت و سازهای موقت و دائمی بدنبال گزارش های سازمان های حفاظت محیط زیست و بنادر و دریانوردی هرمزگان ، بدون مجوز قانونی و بدون توجه به مسائل زیست محیطی منطقه صورت گرفته است.

وی گفت : قرار بود پیش از اجرای طرح ، مرجانهای در مسیر ساخت اسکله هندورابی تا اول آبان امسال به محل امن دیگری منتقل شوند.

رئیس شورای حفاظت از زمینهای ملی و منابع طبیعی هرمزگان گفت : با بررسی های شورای حفاظت از زمینهای ملی مشخص شد این طرح بیش از چهل درصد پیشرفت کاری دارد و بدون جابجایی مرجانها بر روی آنها خاکریزی شده است.

حجت الاسلام اکبری افزود : توسعه و اسکان جمعیت در جزایر بدون سکنه از برنامه های راهبردی و عمرانی کشور است اما این موضوع باید با توجه به حفظ منابع طبیعی بعنوان مهمترین جاذبه های گردشگری و ثروت خدادادی صورت گیرد.

جزیره هندورابی با بیش از 22 کیلومتر مربع مساحت در 325 کیلومتری بندرعباس و 133  کیلومتری بندرلنگه ، حد فاصل دو جزیره کیش و لاوان واقع شده است .

این جزیره در بهمن 1389 به منطقه آزاد کیش الحاق شد.

جزیره هندورابی از مناطق حفاظت شده زیست کره بشمار می رود و از جایگاه ویژه ای در سطح بین المللی و محیط زیست کشور برخوردار است.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما