حمایت از کالای ایرانی | شنبه، ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

توانمندی هرمزگان در استفاده از انرژی خورشیدی - نمایش محتوای خبر

 

 

توانمندی هرمزگان در استفاده از انرژی خورشیدی

توانمندی هرمزگان در استفاده از انرژی خورشیدی

محدود بودن ذخایر انرژی فسیلی و آلودگی بالای آن ، دانشمندان و کارشناسان را بر آن داشته است تا همواره بر ضرورت توسعه انرژیهای نو و تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی تأکید کنند .

در کشور ما منبع اصلی تأمین انرژی استفاده از انرژیهای فسیلی و تجدید ناپذیر مثل نفت ، گاز و گازوئیل است اما استان هرمزگان به علت آب و هوای خاص و وسعت زیاد ، یکی از استانهای مستعد کشور برای استقرار سامانه های خورشیدی است .

به گفته کارشناسان ، از انرژی خورشیدی برای تأمین روشنایی ، انرژی الکتریسیته ،  سرمایش و گرمایش هوا و آب شیرینکن و گرمایش آب استفاده می شود .

به گزارش سازمان انرژیهای نو ایران (سانا) ایران کشوری است که با 300 روز آفتابی در بیش از دو سوم آن و متوسط تابش چهار و نیم تا پنج و نیم کیلو وات ساعت بر متر مربع در روز یکی از کشورهای با ظرفیت بالا در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی است .

آقای کهوری مدیر عامل شرکت برق منطقه ای هرمزگان می گوید : این استان یکی از بهترین مناطق کشور برای تولید انرژی با استفاده از تابش نور خورشید است .

رئیس مرکز تحقیقات سازمان هواشناسی هرمزگان هم می گوید : از 365 روز سال 362 روز در هرمزگان آفتاب وجود دارد که ظرفیت مناسبی برای بهره گیری از انرژی خورشیدی است .

آقای نکوآمار می افزاید : بطور متوسط روزانه هشت و نیم ساعت در هرمزگان آفتاب وجود دارد و شدت تابش نور خورشید هزار و 967 کالری بر سانتی مترمربع است که این ظرفیتها بکارگیری از این انرژی پاک را در هرمزگان مورد توجه قرار داده است .

مجری انرژیهای تجدیدپذیر در شرکت توزیع برق هرمزگان می گوید : از سال 92 تاکنون 150 کیلووات نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه در جزیره هرمز ، قشم و بندرعباس نصب شده و امسال نیز 450 کیلووات نیروگاه خورشیدی برای استان هرمزگان اختصاص یافته است .

آقای رنجبر می افزاید : در حال حاضر 21 مدرسه و مسجد در استان از این نوع انرژی استفاده می کنند .

وی با اشاره به نام نویسی از واحدهای مسکونی و اداری دراین زمینه اضافه می کند : هزینه نصب هر نیروگاه یک کیلوواتی 9 میلیون تومان است که نصف آن را دولت به صورت یارانه پرداخت می کند .

مجری انرژیهای تجدید پذیر در شرکت توزیع برق هرمزگان می گوید : با نصب کنتورهای  هوشمند و دو طرفه میزان انرژی مصرفی واحد مسکونی از میزان انرژی تولید شده نیروگاه خورشیدی کسر و هزینه مصرف در قبض برق محاسبه می شود .

آقای رنجبر می افزاید : هر نیروگاه یک کیلوواتی در سال 3 هزار کیلو وات ساعت برق تولید می کند و 35 تا 40 درصد از هزینه های مصرفی یک واحد مسکونی را کاهش می دهد.
وی با اشاره به وجود نیروگاههای یک ، سه و پنج کیلو واتی می گوید : این نیروگاهها دارای پنج سال ضمانت ، 10 سال خدمات پس از فروش و 20 سال عملکرد مفید است .

آقای کهوری مدیر عامل شرکت برق منطقه ای هرمزگان هم می گوید : این نیروگاه های کوچک خورشیدی در شرایط ابری هم قادر به تولید برق به میزان ظرفیت اسمی خود خواهند بود .

سازمان نظام مهندسی هرمزگان نخستین واحد اداری است که از این سامانه استفاده کرده است .

آقای مشیری رئیس سازمان نظام مهندسی هرمزگان می گوید : با توجه به مصرف بی‌رویه انرژی در دستگاههای دولتی به استفاده از انرژی خورشیدی نیاز است و استفاده دستگاه های دولتی از این انرژی موجب ایجاد انگیزه برای مردم می شود .

استفاده از انرژی خورشیدی در هرمزگان که در 9 ماه از سال هوا گرم است و وسایل سرمایشی برقی استفاده می شود ، می تواند از مصرف زیاد و خاموشی برق جلوگیری کند .

منبع : خبرگزاری صدا و سیما