رونق تولید ملی | جمعه، ۲۶ مهر ۱۳۹۸

تعیین تکلیف ساماندهی خورهای بندرعباس ، نیازمند دستور قاطع استانداری - نمایش محتوای خبر

 

 

تعیین تکلیف ساماندهی خورهای بندرعباس ، نیازمند دستور قاطع استانداری

 خورهای بندرعباس در صورت ساماندهی نشدن تهدید جدی برای ساکنان شهر بندرعباس به شمار می رود .

بندرعباس چهار خور اصلی دارد که طول برخی از آنها به بیش از چهار کیلومتر می رسد .

تفسیر خاص از قانون باعث شده تا ساماندهی و مدیریت این خورها بی تکلیف بماند .

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان در این زمینه می گوید : خورهای بندرعباس منشأ آلودگی و تولید انواع میکروبها و آلودگیهاست که علت اصلی آن انتقال فاضلاب خانگی و پساب های صنعتی به درون خورهاست .

خورها علاوه بر مکانی برای رشد انواع میکروبها و آلودگی ، به مکانی برای زندگی انواع حشرات و حیوانات موذی تبدیل شده است .

یکی از همسایگان خور می گوید : نبود پل بر روی خورها باعث شده تا فرزندان برای رسیدن به خانه از میان فاضلاب ها عبور کنند .

حسینی کارشناس شیلات نیز می گوید : زمانی خورها مکان اصلی تخم گذاری و تکثیر آبزیان بود که سرازیری فاضلاب به درون خورها سبب شده تا مکان تخم گذاری آبزیان از بین رود.

سالاری عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس در خصوص ساماندهی خورها می گوید : بر اساس قانون ، ساماندهی خورهای شهر بر عهده شرکت آب منطقه ای است و این نهاد باید در جلسات شورای شهر بندرعباس در این زمینه پاسخگو باشد .

وی می افزاید : اگر ساماندهی این خورها بر عهده شرکت آب منطقه ای نیست چرا اقدام به نصب تابلو در حریم و بستر خورها کرده است .

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان هرمزگان هم می گوید : بر اساس قانون توزیع عادلانه آب ، مالکیت همه خورها بر عهده شرکت آب منطقه ای استان است اما این مالکیت به مراقبت از حریم و بستر خورها محدود می شود .

حیدری می افزاید : آب منطقه ای هیچ وظیفه ای در مورد ساماندهی خورهای درون شهری ندارد و این بر عهده شهرداری هاست .

قائم مقام شهردار بندرعباس هم در این زمینه می گوید : اگر مالکیت خورها بر عهده شرکت آب منطقه ای است همه کارهای ساماندهی خور از جمله لایروبی و دیوارکشی ، ساخت پل عابر روی خورها و زیباسازی آن نیز بر عهده شرکت آب منطقه ای است .

به گفته بهاری نمی شود قانون را بصورت خاص تفسیر کرد و گفت که تنها حفاظت از حریم و بستر بر عهده شرکت آب منطقه ای است و ساماندهی و حفظ این حریم بر عهده نهاد دیگری است.
قائم مقام شهردار بندرعباس می افزاید : براساس مطالبه مردم ساماندهی و لایروبی برخی خورها آغاز شده اما شرکت آب منطقه ای در کار خلل ایجاد می کند .

بهاری می گوید : همچنین طبق طرح تفضیلی جامع شهری که به امضای وزیر نیرو نیز رسیده است وظیفه تعیین حریم خورها بر عهده شهرداری است و این حریم مشخص شده است و اگر شرکت آب منطقه ای وظیفه تعیین حریم ها را دارد چرا این کار را انجام نمی دهد و فقط در انجام کار خلل ایجاد می‌کند ؟

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای می گوید : ما در تعیین حریم و بستر خورها به هیچ وجه اجازه تصرف و ساخت و ساز نمی دهیم و هرگونه ساخت و سازی که صورت گرفته با رأی قاضی تخریب شده است.

شورای عمرانی استان هزمزگان پارسال در مصوبه ای ساماندهی خورها را بر عهده شهرداری بندرعباس و شرکت آب منطقه ای گذاشت ولی به نظر می رسد اعتبارات مالی زیاد برای ساماندهی خورها باعث شده تا شهرداری بندرعباس و شرکت آب منطقه ای با تفسیرهای خاص خود از قانون اجرای طرح ساماندهی شانه خالی کنند .

با این حال مدیر عامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان این تصمیم را که در مدیریت مدیر عامل سابق شرکت آب منطقه ای صورت گرفته ، اشتباه می داند و می گوید : ادامه کار بسته به واریز اعتبارات مالی است و از منابع مالی داخلی در این زمینه استفاده نخواهیم کرد .

این موضوع نیاز به ورود دوباره معاونت امور عمرانی استاندار هرمزگان و تفسیر قانونی دوباره و تعیین تکلیف در این زمینه است تا بر این اساس و تصمیمی دوباره بار هزینه های بهداشتی و درمانی و زیست محیطی این خورها از دوش ساکنان شهر بندرعباس کم شود و خورها به مکانی تفریحی و گردشگری برای مردم تبدیل شوند .

دبیر : سمانه فلاح کلاظمی   سردبیر : محمد امیرمحمدی

واحد اطلاعات و اخبار صدا و سیمای خلیج فارس