رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸

تشکیل کمیته رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی در فضای مجازی - نمایش محتوای خبر

 

 

تشکیل کمیته رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی در فضای مجازی

کمیته کارشناسی پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی در فضای مجازی در استان تشکیل شد.

رئیس کل دادگستری و رئیس ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی هرمزگان گفت : فضای مجازی و نحوه استفاده هر یک از نامزدهای انتخاباتی و هوادارانشان برای تبلیغات انتخاباتی در این کمیته رصد میشود و با هر نوع جرم و تخلف احتمالی برخورد خواهد شد.

حجت الاسلام اکبری افزود : بر اساس قانون ، تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از زمان احراز صلاحیت واجدین شرایط از سوی شورای نگهبان تا 24 ساعت قبل از رأی گیری و آغاز تبلیغات نامزدهای انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و روستا از تاریخ 21 اردیبهشت تا 24 ساعت پیش از اخذ آراء یعنی ساعت هشت صبح روز بیست و هشتم اردیبهشت ماه است.

وی گفت : هر نوع تبلیغات پیش از موعد قانونی از سوی نامزدها و هوادارانشان چه در فضای حقیقی و چه از طریق فضای مجازی، جرم بوده و پیگرد قانونی دارد.

رئیس ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی استان هرمزگان افزود : تبلیغات زودهنگام و پیش از موعد قانونی ، خرید و فروش آراء ، تهدید ، تطمیع ، رأی دادن به نام دیگران و یا با استفاده از شناسنامه اشخاص دیگر، شرکت بیش از یکبار در فرآیند رأی گیری، توهین و تخریب رقبای انتخاباتی ، نشر اکاذیب ، استفاده غیرمجاز از امکانات دولتی به نفع یا علیه هر یک از نامزدها و فعالیت های انتخاباتی کارکنان دولت در زمان اداری مهمترین و شایع ترین مصادیق تخلفات و جرائم انتخاباتی است.

حجت الاسلام اکبری گفت : فضای مجازی نیز تابع شرایط و ضوابط قانونی مربوط به فضای حقیقی بوده و ممنوعیتهای اعمال شده در فضای حقیقی مشمول فضای مجازی نیز می شود.

وی افزود : دستگاه قضایی استان در صورت دریافت هر نوع گزارشی مبنی بر ارتکاب جرائم و تخلفات انتخاباتی در فضای مجازی نسبت به قطع ارتباط کانالهای فاقد مجوز و یا لغو مجوز کانالهای دارای مجوز، ،سریع و قانونی اقدام قاطع می کند.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما