رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

تدوین برنامه مدیریت مصرف خون در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

تدوین برنامه مدیریت مصرف خون در کشور

تدوین برنامه مدیریت مصرف خون در کشور

مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور گفت :در طرح تحول نظام سلامت برنامه ای برای مدیریت بر مصرف خون در کشور تدوین شده است.
پورفتح ا... امروز در بیست و پنجمین اجلاس مدیران انتقال خون کشور در بندرعباس افزود : خون به میزان بالایی در بیمارستانها مصرف می شود و در این زمینه برنامه ای برای مدیریت بر مصرف خون تدوین شده است.
وی گفت :مدیریت خون بیمار به معنی ،مجموعه فعالیت‌هایی است که منجر به کاهش مصرف خون و فرآورده‌های خونی می‌شود که بخشی از آن به مدیریت کم‌خونی در بیماران برمی‌گردد.
مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور گفت :اگر پزشکان در هنگام جراحی بیماری که دچار کم‌خونی است برای جراحی به اتاق عمل نبرند و قبل از جراحی کم‌خونی بیمار را برطرف کنند تا حدی بر مصرف خون مدیریت خواهد شد.
پورفتح ا... افزود :بخش دوم مدیریت خون بیمار، تنظیم انتقال خون است، اگر کاری کنیم که بیمار کمتر دچار خونریزی شود مصرف خون کاهش پیدا می‌کند.
وی گفت: تنظیم انعقاد خون برنامه ساده‌ای دارد و در این خصوص داروهایی که بیماران مصرف می‌کنند و روی چرخه انعقاد خون اثر می‌گذارد را می‌توان قبل از انجام اعمال جراحی قطع کرد.
وی گفت : یکی از روشها این است که فرد بیماری که داروی آسپرین مصرف می‌کند 24 ساعت قبل از جراحی آن را قطع کند چرا که پلاکت‌های خون در غیر این صورت توان تجمع ندارند، نمی‌توانند جلوی لخته شدن خون را بگیرند و در نتیجه خونریزی اتفاق می‌افتد و حجم بالایی از خون مصرف می‌شود.
مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور با اشاره به اینکه اکنون در کشور هیچ کمبودی در خصوص اهدای خون نداریم گفت :می توان با منطقی کردن مصرف خون آن را نیز کنترل کرد.
پورفتح ا... افزود :مناسبتهای مذهبی در کشور فرصتی مناسب برای فرهنگ سازی اهدای خون در کشور است که میتوان در این زمینه تبلیغات بیشتری شود.
وی با شاره به طرح اهدای خون از تاسوعا تا اربعین حسینی گفت: فرهنگ سازی برای اهدای خون در مناسبتهای مذهبی در جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک الگو در کشور عراق هم قرار است اجرایی شود.
سالانه حدود دو میلیون واحد خون اهدا می شود که بیشترین مصرف کنندگان آن بیماران تالاسمی با دریافت 300 هزار واحد خون هستند.
مدیرکل انتقال خون هرمزگان هم در ابن نشست گفت : از ابتدای سال تا کنون حدود 35 هزار 498 واحد خون اهدا شده است که 21 درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش داشته است.
زارعی افزود : با این میزان اهدای خون هرمزگان رتبه نخست کشور را کسب کرده است.
نماینده ولی فقیه در هرمزگان در این نشست بر فرهنگ سازی و تبلیغات بیشتر در زمینه اهدای خون تاکید کرد.
آیت ا... نعیم آبادی افزود : اگر نقش اهدای خون که نجات یک زندگی را به دنبال دارد به درستی در جامعه تبیین شود شمار اهداکنندگان خون روز به روز افزایش می یابد.
استاندارهرمزگان نیز در اجلاس مدیران انتقال کشور در بندرعباس گفت :سازمان انتقال خون به عنوان یک سازمان نجات دهنده و احیاکننده است که پشتیبان خوبی برای ارتقا و به ثمر رساندن برنامه تحول نظام سلامت به شمار می آید.
جادری افزود :تا کنون طرح تحول نظام سلامت با اجرای بسته های مختلف نقش مهمی در بهبود کیفیت خدمات پزشکی و درمانی کشور ایفا کرده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان هم در این نشست گفت : بر اساس آمار و اطلاعات مردم رضایتمندی بالایی از ارائه خدمات درمانی و بهداشتی برنامه تحول نظام سلامت دارند.
شکاری راه اندازی پایگاه انتقال خون در شهرستانهای جاسک ، پارسیان و میناب را خواستار شد.
رونمایی از تمبر اختصاصی اهدای خون با عنوان نذر امسال من نجات جان انسانها و اهدای نشان چهل سالگی تاسیس سازمان انتقال خون کشور از طرف مدیرعامل این سازمان به استاندارهرمزگان از دیگر برنامه های این نشست بود.