رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

بیش از 500 شهر کشور در وضعیت بحران آب - نمایش محتوای خبر

 

 

بیش از 500 شهر کشور در وضعیت بحران آب

بیش از 500 شهر کشور در وضعیت بحران آب

سه شهر بندر عباس ، بوشهر و کرمان در حالت قرمز وضع آب قرار دارند و بندرعباس بدترین وضعیت را دارد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ معاون نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در بازدید از تصفیه خانه بندرعباس گفت : شهرستان بندرعباس برای تأمین آب در وضعیت قرمز و بحرانی تر از شهرهای دیگر است و سد استقلال میناب به عنوان مهمترین منبع تأمین کننده آب بندرعباس فقط ۱۰ درصد آب دارد.

تشیعی افزود : شهر بندرعباس با کمبود 400 لیتر در ثانیه روبروست و این در حالی است که ۲۵۰ لیتر در ثانیه برای آبیاری فضای سبز استفاده می شود .

وی گفت : میزان مصرف آب در بندرعباس ۳۰۰ لیتر در شبانه روز است و 400 لیتر در ثانیه کمبود آب وجود دارد و با این وجود ۹۰ درصد فضای سبز شهر بندرعباس با استفاده از آب آشامیدنی آبیاری می شود.

معاون نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور افزود : اکنون ۵۰ متر مکعب در ثانیه در کشور کمبود آب داریم که با صرفه جویی ۲۵ درصدی در مصرف آب این کمبود برطرف می شود.

تشیعی گفت : حدود شش میلیارد متر مکعب حجم ذخیره آبی سدهای کشور نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش یافته است.

وی افزود : در یک سال گذشته 20 درصد کاهش بارندگی داشته ایم که افزایش یک و نیم درجه ای دمای هوا در کشور تأمین آب شرب را با مشکل روبرو کرده است.

معاون نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تشویق سرمایه گذاران بخش خصوصی برای تکمیل شبکه فاضلاب کشوررا از مهمترین برنامه های اولویت دار امسال نام برد و افزود : حدود 280 شهر کشور مجهز به شبکه فاضلاب است.
تشیعی گفت : تأمین آب آشامیدنی کشور بیش از هزار و دویست میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که در صورت تأمین ظرفیتهای جدید تأمین آب اشامیدنی ایجاد می شود.

مدیر عامل تأمین آب ایران هم در بازدید از سد استقلال میناب گفت : هیچ منابع آبی برای تامین ذخیره آب سد استقلال میناب وجود ندارد.

حاج رسولیها افزود : کنترل فشار آب ، کاهش سرانه مصرف ، احداث آب شیرین کن ، مدیریت مصرف و کاهش فضای سبز از اقدامات شرکت آب و فاضلاب برای مدیریت منابع آبی در هرمزگان است .

شانزده سال خشکسالی و کم آبی در هرمزگان موجب خشک شدن 365حلقه چاه آب آشامیدنی ، 18 دهنه چشمه و قنات ، 100 حلقه چاه و کاهش آب 135 حلقه چاه بین 30 تا 70 درصد شده است .

استان هرمزگان با 70 درصد کاهش بارندگی در بین 31 استان کشور ، ردیف آخر را به خود اختصاص داده است .

به دنبال کاهش شدید سطح منابع آبی در هرمزگان، مردم نقاط مختلف این استان از جمله شهرستان بندرعباس مرکز استان ، از هفته های گذشته شاهد قطعی چند ساعته آب (بیش از 72 ساعت) و یا افت فشار شدید آب بودند .