رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

به آب اندازی نخستین کشتی تحقیقاتی اقیانوس پیمای کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

به آب اندازی نخستین کشتی تحقیقاتی اقیانوس پیمای کشور

نخستین کشتی تحقیقاتی اقیانوس پیمای کشورمان با نام کاوشگر خلیج فارس، صبح امروز در بندر عباس به آب انداخته شد.

رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت : این کشتی 900 تن وزن ، 50 متر طول ، 10متر عرض و 12 متر ارتفاع قادر است با آب و سوخت کامل به مدت ۴۵ روز در خلیج فارس، دریای عمان و شمال اقیانوس هند تحقیقات میدانی انجام دهد .

دریادار امیر رستگاری افزود : این کشتی پیشرفته تحقیقاتی توانایی دریانوردی حدود 3 هزار مایل دریایی را دارد و می تواند به مدت 45 روز در دریا گشت زنی کند .

وی گفت : این شناور 15 گره دریایی سرعت دارد و نمونه برداری تا عمق 3 هزار متری از رسوبات کف دریاها واقیانوس ها از قابلیت های این شناور تحقیقاتی است .

رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افزود : کشتی تحقیقاتی کاوشگر خلیج فارس مجهز به 5 آزمایشگاه و انواع تجهیزات ، امکانات و دستگاه های پیشرفته مطالعات دریایی و اقیانوسی است .

امیر دریادار رستگاری گفت : برای ساخت این کشتی بزرگ تحقیقاتی 27 میلیارد تومان از منابع ملی هزینه شده است که ساخت آن در داخل کشور 40 درصد صرفه جویی ارزی داشته است.

وی افزود : با شروع بکار کاوشگر خلیج فارس ، توانایی های تحقیقاتی دریایی ایران در آبهای کشور ، منطقه و جهان به نحو قابل ملاحظه ای افزایش خواهد یافت.

رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت : نخستین کشتی تحقیقاتی اقیانوس پیمای کشورمان با بهره گیری از 16 محقق کشورمان و صرف 10 هزار نفر ساعت نیرو درصنایع کشتی سازی شهید درویشی ساخته شده است.

امیر دریادار رستگاری افزود : ساخت این کشتی برای 100 نفر بطور مستقیم و هزار و 200 نفر بطور غیرمستقیم شعل ایجاد کرده است.

وی گفت : برای ساخت این کشتی بیش از 150 مرکز صنعتی ، دانشگاهی ، تحقیقاتی ، شرکت دانش بنیان با سازمان صنایع دریایی همکاری داشته اند.

رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت : پس از پایان ساخت، این کشتی 8 بار برای انجام آزمایش های دریایی در سال 95 به دریا رفته است.

ساخت نخستین کشتی تحقیقاتی اقیانوس پیمای کشورمان با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای انجام دادن تحقیقات دریایی از سال 91 آغاز شده و تا اسفند 94 به پایان رسید.

صنایع کشتی سازی شهید درویشی بندرعباس وابسته به صنایع دریایی در 35 کیلومتری غرب بندرعباس واقع شده است .

این شناور پس از آب اندازی تحویل پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی کشور شد.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما