رونق تولید ملی | شنبه، ۳ اسفند ۱۳۹۸

بهره مندی 85 درصد مشترکان بندرعباسی از شبکه جمع آوری فاضلاب بندرعباس - نمایش محتوای خبر

 

 

بهره مندی 85 درصد مشترکان بندرعباسی از شبکه جمع آوری فاضلاب بندرعباس

بهره مندی 85 درصد مشترکان بندرعباسی از شبکه جمع آوری فاضلاب بندرعباس

از ابتدای اجرای طرح فاضلاب تاکنون 85 درصد از مشترکان بندرعباسی از شبکه جمع آوری فاضلاب بهره مند هستند.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری هرمزگان گفت : طرح جمع آوری فاضلاب بندرعباس هزار و 500 کیلومترلوله گذاری نیاز دارد که تاکنون 800 کیلومتر آن اجرا شده است .

طرح جمع آوری فاضلاب در بندرعباس از سال 83 آغاز شد.

امین قصمی افزود : ساخت و سازهای خارج از ضوابط و بافتهای فرسوده در شمال غرب بندرعباس که در بلندی قرار دارند اجرای طرحهای فاضلاب را با مشکل روبرو کرده بود .

وی گفت : 35 کیلومتر از شبکه فاضلاب شهر بندرعباس باقی مانده است که به بیش از 40 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و در صورت تخصیص به موقع اعتبارات ملی و دریافت درآمد از محل مشارکتهای مردم پیش بینی می شود تا سال آینده به پایان برسد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری هرمزگان افزود : هم اکنون 60 هزار مترمکعب فاضلاب در شبانه روز جمع آوری و تصفیه می شود .

قصمی گفت : تصفیه خانه شهر بندرعباس به فرآیند تصفیه تکمیلی نیاز دارد تا از کود آن برای آبیاری فضای سبز شهری استفاده شود .

وی افزود : قرارداد واگذاری تصفیه خانه بندرعباس به سرمایه گذار بسته شده است و بر این اساس سرمایه گذار متعهد شده ارتقا و بازسازی تصفیه خانه و تصفیه تکمیلی و انتقال این پساب به صنایع غرب بندرعباس را انجام دهد .

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری هرمزگان گفت : بر اساس این تفاهمنامه که برای نخستین بار در کشور اجرا می شود از پساب فاضلاب بجای آب شهری در بخش تأمین آب بخش صنعت استفاده خواهد شد.

برای اجرای طرح فروش پساب تصفیه خانه شهر بندرعباس به صنعت 250 میلیارد تومان هزینه می شود.

قصمی افزود : ساخت آب شیرین کن هزار متر مکعبی شهرستان بندرعباس تا سه ماه آینده آغاز می شود .

وی گفت : برای اجرای طرح آب شیرین کن 800 میلیارد تومان اعتبار از صندوق توسعه ملی نیاز است .

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری هرمزگان افزود : با توجه به چالش کم آبی در استان مرحله نخست این آبشیرین کن با ظرفیت 50هزار متر مکعب تا دوسال آینده به بهره برداری می رسد .

قصمی گفت : احداث آب شیرین کن راهکار مناسبی برای حل مشکل کمبود آب بندرعباس و دیگر مناطق هرمزگان است .

وی با اشاره به اینکه آب آشامیدنی تولیدی استان سه هزار و 200 لیتر بر ثانیه است افزود : حداقل نیاز آب شرب شهرهای استان 4 هزار و 100 لیتر است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان گفت : برای جبران کمبود 900 لیتر در ثانیه آب آشامیدنی شهرهای استان شیرین سازی آب دریا و انتقال آب از سد جگین در دستور کار است .

قصمی افزود : آب آشامیدنی مردم شهر بندرعباس سالم است و هیچ مشکلی ندارد .

18 سال خشکسالی و کم آبی در هرمزگان ، موجب خشک شدن 365 حلقه چاه آب آشامیدنی ، 18 دهنه چشمه و قنات ، 100 حلقه چاه و کاهش آب 135حلقه چاه بین 30 تا 70 درصد شده است .

منبع : خبرگزاری صدا و سیما