برنج لقمه ای

غذای کامل و سیر کننده برای سحر و روزه داران است که البته باید شب قبل پخته شود. این غذا برای افراد بی اشتهایی که صبحها تمایل به خوردن چیزی ندارند خیلی مناسب است .

مواد لازم

برنج 1 پیمانه * ماست 2 قاشق غذاخوری *سیب زمینی آب پز شده 3 عدد * آب 2 پیمانه * تخم مرغ 1 عدد * فلفل دلمه ای رنگی نصف یا یک عدد خیلی کوچک* هویج 1 عدد * پیاز داغ 1 عدد * فیله مرغ 3 عدد * آبلیمو و نمک به مقدار لازم

**طرز تهیه :

برای پختن این غذا ابتدا یک پیمانه برنج خود را با نمک و آب و روعن کته می پزید با این تفاوت که قبل از کشیده شدن کامل آب برنج دوقاشق ماست را به آن اضافه کنید و مجددا آن را مخلوط کنید. برنج باید دم بکشد اما نباید ته بگیرد. وقتی برنج پخت و خنک شد سیب زمینی آب پز شده را رنده کرده (رنده ریز) و روی برنج بریزید یک عدد تخم مرغ را به مخلوط برنج سیب زمینی اضافه کنید و خوب ورز دهید تا مواد چسبندگی پیدا کند. از این مواد به اندازه یک نارنگی بردارید و به صورت گلوله در آورید سپس انگشت سبابه را روی گلوله برنجی فشار دهید آن را به شکل قایق کوچک در آورید و دور آن را با دست شکل دهید ته قابلمه ای را روغن بریزید و دو عدد سیب زمینی باقی مانده را حلقه حلقه کرده و ته ظرف بچینید. لقمه های قایقی شکل برنج را کنار هم روی سیب زمینی ها بچینید و 15 دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید تا لقمه ها بپزد اما شکل خود را حفظ کند. دلیل چیدن سیب زمینی در کف ظرف در مرحله پخت قایق ها است که بخارپز شوند ضمن اینکه کف آنها تغییر رنگ ندهد. لقمه های قایقی شکل را در ظرف سرو بچینید داخل هر یک را با یک تکه گوشت مرغ مقداری فلفل رنگی و خلال هویچ پر کنید و با سبزیجات دلخواه تزیین کنید . بعد از پخت در تابه ای روغن بریزید و پیاز خلال شده را در آن تفت دهید تا کمی سرخ شود سپس فلفل دلمه ای رنگی خلال شده را به آن اضافه کنید و تقت دادن را ادامه دهید . فیله های مرغ را به صورت نوارهای پنج سانتی متری برش دهید و به مواد اضافه کنید و تفت دهید و نمک و فلفل و آبلیمو را به آن اضافه کنید. همان طور که مشاهده کردید این غذا تمامی مواد مورد نیاز بدن را دارد و تا افطار شما را پر انرژی نگه می دارد. ضمن اینکه به سادگی هم خورده می شود.