جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۹

ایجاد کسب و کار جدید با پنل های خورشیدی در هرمزگان - نمایش محتوای خبر

 

 

ایجاد کسب و کار جدید با پنل های خورشیدی در هرمزگان

فاطمه ؛ بانویی اهل شهر قلعه قاضی از توابع شهرستان بندرعباس پس از فوت همسرش اکنون برای خود شغل ایجاد کرده است.

گرچه وی مدتهای زیادی دنبال کار مناسب برای گذران زندگی خود و دو فرزندش بود اما اکنون آفتاب جنوب کارفرمای این خانم هرمزگانی شده و چرخ زندگی اش با تولید برق می چرخد.

انرژی که استفاده کامل از آن به توسعه اقتصادی ، اجتماعی و ارتقای کیفیت زندگی مردم منجر می شود.

به عقیده صاحبنظران ؛ انرژی خورشیدی انرژی پاک ، ارزان‌قیمت ، در دسترس و پایان‌ناپذیری است که می‌تواند برای جلوگیری از افزایش گرمای زمین و کاهش انتشار آلاینده‌ها به کار گرفته شود.

سازمان انرژیهای نو ایران (سانا) در گزارش خود ایران را کشوری اعلام می کند که با وجود 300 روز آفتابی در بیش از دو سوم آن و متوسط تابش 4 و نیم تا 5 و نیم کیلو وات ساعت بر متر مربع در روز یکی از کشورهای با ظرفیت بالا در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی است .

استان هرمزگان نیز به دلیل شرایط خاص آب و هوایی و وسعت زیاد یکی از پنج استان مستعد کشور برای استقرار سامانه های خورشیدی است.

رئیس مرکز تحقیقات سازمان هواشناسی هرمزگان با تأیید این موضوع می گوید : از 365 روز سال 362 روز در هرمزگان آفتابی و متوسط روزانه 8 و نیم ساعت در روز است.

نکوآمار ، شدت تابش نور خورشید در این استان را هزار و 967 کالری بر سانتی متر مربع اعلام می کند.

این ظرفیت ها سبب شده است تا بکارگیری از این انرژی پاک در هرمزگان مورد توجه قرار گیرد.

به گفته مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق هرمزگان در حال حاضر دو نیروگاه 20 کیلوواتی بندرعباس و 15 کیلوواتی جزیره هرمز فعال است.

ذاکری می افزاید : در حال حاضر 26 مدرسه و مسجد از این نوع انرژی استفاده می کنند.

گفته می شود استان هرمزگان در ابتدای راه برای استفاده از انرژی خورشیدی است و مسئولان استان در تلاش هستند تا با تشویق و ترغیب مردم برای استفاده از پنل های خورشیدی کسب و کار جدیدی برای جوانان ایجاد کنند.

مدیر بازار برق شرکت توزیع نیروی برق هرمزگان می گوید : بیش از 15 نیروگاه خورشیدی خانگی با ظرفیت حدود 100 کیلووات در استان فعالیت می کند.

قرار است تا پایان سال 500 نیروگاه خورشیدی نیز با ظرفیت دو و نیم مگاوات به شبکه سراسری برق استان وصل شود.

علوی راد با اشاره به تشویق مردم برای ایجاد این کسب و کارجدید می گوید : هزینه نصب هر نیروگاه پنج کیلوواتی 30 میلیون تومان است و برق تولیدی را دولت کیلو واتی 800 تومان می خرد.

وی می افزاید : این نیروگاههای 5 کیلوواتی سالانه بیش از 9 هزار کیلووات بر ساعت برق تولید می کند که بیش از 7 میلیون تومان در سال درآمدزایی دارد.

مدیر بازار برق شرکت توزیع برق هرمزگان می گوید : این نیروگاه های کوچک خورشیدی در شرایط ابری هم قادر به تولید برق 40 درصد ظرفیت خود هستند.

علوی راد اضافه می کند : شهرستانهای بندرعباس ، میناب ، رودان، بستک و حاجی آباد بهترین شرایط جوی برای جانمایی نیروگاههای خورشیدی در استان را دارد.

با توجه به مصرف بیش از 7 میلیون و 900 هزار مگاوات ساعت برق در استان استفاده از انرژی خورشیدی و توسعه زیرساخت های آن می تواند تولید انرژی تجدیدپذیر را افزایش دهد .

با توجه به افزایش 17 درصدی مصرف برق در نیمه نخست سال اهمیت استفاده از انرژی پاک افزایش می یابد .

به گفته مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق هرمزگان از ابتدای سال تاکنون 649 هزار مشترک هرمزگانی چهار میلیون و 806 هزار مگاوات برق در استان مصرف کرده اند .

ذاکری با بیان اینکه 64 درصد مصرف کنندگان خانگی هستند می گوید : مصرف برق در استان هرمزگان سه برابر متوسط کشوری است.

استفاده از انرژی خورشیدی می تواند نگرانیها در مورد ازدیاد مصرف برق را کم کند.

از انرژی خورشیدی می توان در تأمین روشنایی ، تأمین انرژی الکتریسیته ، تولید برق برای  سرمایش و گرمایش هوا ، اجاق ها ، آب شیرین کن و گرمایش آب استفاده کرد.

طرح توسعه این انرژی به علت مساعد نبودن امکانات مانند زمین ، انشعاب و هزینه بالای آن در استان هرمزگان به کندی پیش می رود.

اما مدیر کل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری هرمزگان از راه اندازی مزرعه خورشیدی تا یک ماه آینده خبرمی دهد ومی گوید : 744 هکتار زمین برای راه اندازی این مزرعه در حومه شهر بندرعباس در جاده بندرعباس میناب اختصاص یافته است.

مسعود پاکزاد می افزاید : طرح امکان سنجی راه اندازی این مزرعه اجرا و موافقت نامه های زیست محیطی آن گرفته شده است.

وی می گوید : 14 قطعه 49 هکتاری برای تولید 350 مگاوات برق در این مزرعه خورشیدی در نظر گرفته شده است.

ایجاد یک مزرعه خورشیدی می تواند علاوه برای تسریع در فعالیت های سرمایه گذاری در زمینه تولید برق مشکلات بوروکراسی اداری را کاهش دهد.

مدیر کل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری هرمزگان می افزاید : سرمایه گذاران ایتالیایی نیز برای سرمایه گذاری در استان هرمزگان برای تولید برق با انرژی پاک اعلام آمادگی کردند.

رئیس هیئت سرمایه گذاری ایتالیا در سفر اوایل امسال به هرمزگان گفته بود : هرمزگان ظرفیت بسیار خوبی در تولید برق از انرژهای پاک دارد.

فابیو تورزنی افزود : هدف ما از سفر به هرمزگان شناسایی ظرفیت های سرمایه گذاری این استان در زمینه تولید برق از طریق انرژی خورشید و بادی واجرای طرح های سرمایه گذاری با مشارکت شرکتها و نیروی کار ایرانی در تولید انرژی های نو و در نهایت انتقال دانش تولید انرژی پاک به شرکت های ایرانی است.

در تیر ماه امسال نیز قرارداد ساخت نیروگاه خورشیدی در هرمزگان با ظرفیت 100 مگاوات و با سرمایه گذاری 140 میلیون یورویی بین هرمزگان و ایتالیا بسته شد.

از سوی دیگر استفاده از انرژی خورشیدی برای تأمین برق برای استفاده عشایر نیز در برنامه قرار دارد.

مدیر امور عشایری سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان می گوید : تاکنون 20 خانوار عشایری از باتریهای تولید برق خورشیدی در استان بهره مند شده اند.

سالاری می افزاید : برای بهره مندی هزار خانوار ساکن عشایری تفاهم نامه ای با شرکت توزیع برق استان بسته شده است.

به هر روی استفاده از انرژی خورشیدی در هرمزگان که 9 ماه از سال هوا بسیار گرم و آفتابی است و وسایل خانگی و سرمایشی برقی استفاده می شود می تواند از مصرف زیاد و خاموشی برق جلوگیری کند.