رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

افزایش 34 درصدی کشفیات کالای قاچاق در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

افزایش 34 درصدی کشفیات کالای قاچاق در کشور

افزایش 34 درصدی کشفیات کالای قاچاق در کشور

جانشین فرمانده انتظامی کشور گفت : میزان کشفیات کالای قاچاق در کشور از ابتدای امسال تاکنون 34 درصد در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایش داشته است.

سردار سرتیپ اسکندر مؤمنی امروز در بازدید از 11 کانتینر کالای قاچاق کشف شده در بندرعباس افزود : با تلاشهای صورت گرفته و انجام کارهای اطلاعاتی دقیق و وسیع میزان کشفیات از ابتدای سال تاکنون افزایش یافته است .

وی گفت : کالای قاچاق کشف شده در مقایسه با کالاهای قاچاقی که وارد کشور می شود چندان رقم بالایی نیست و بر اساس تحقیقات صورت گرفته ، به صورت تقریبی تنها 20 درصد از کالاهای قاچاق کشف و 80 درصد وارد کشور می شود.

جانشین فرمانده انتظامی کشور افزود : این آمار نشان می دهد که مبارزه با پدیده شوم قاچاق ، نیازمند برنامه ریزی و تعامل هر چه بیشتر از سوی دیگر دستگاه ها است .

سردار سرتیپ مؤمنی افزود : در بحث مبارزه با قاچاق کالا ، متلاشی کردن باندهای بزرگ و سازمان یافته و حضور و نظارت هر چه بیشتر در مبادی رسمی است.

وی گفت : برای مبارزه هر چه جدی تر با قاچاق کالا باید فرآیند کنترل در مبادی رسمی کاملا مکانیزه، هوشمند و الکترونیکی باشد.

جانشین فرمانده انتظامی کشور افزود : بر اساس آمار موجود روزانه چهار هزار کانتینر از هرمزگان خارج می شود که به علت کمبود دستگاه ها و تجهیزات مورد نیاز کنترل ، شاید 200 کانتینر مورد بررسی گیرد.

سردار مؤمنی گفت : علاوه بر مکانیزه و هوشمندسازی کنترل و نظارت بر کالاهای وارداتی ، باید شرایط را نیز برای تجارت قانونی فراهم کرد و قوانین پیچیده و دست و پاگیر مورد بازنگری و اصلاح قرار گیرند تا علاقمندان به تجارت از مسیرهای قانونی اقدام به وارد کردن کالاها کنند.

وی افزود : برای پرهیز از تکرار جرم ، باید هزینه جرم افزایش یاید و هماهنگی های لازم برای معدوم سازی کالاهای قاچاقی که کشف می شود صورت گیرد تا به چرخه تولید باز نگردد.

جانشین فرمانده انتظامی ناجا در خصوص امنیت در استان هرمزگان نیز گفت : با تلاش های صورت گرفته ، شاخص های امنیتی در این استان در بیش از 90 درصد موارد در مقایسه با گذشته بهبود قابل ملاحظه ای داشته است.

سردار مؤمنی با اشاره به وجود 19 میلیون دستگاه خودرو در کشور گفت : شمار متوفیان ناشی از تصادفات در کشور امسال 16 هزار نفر است که با توجه به شمار زیاد خودروها شمار متوفیان نسبت به سال های 84 و85 حدود 11 هزار نفر کمتر است.

وی افزود : در سالهای 84 و 85 تعداد 28 هزار نفر در کشور بر اثر تصادف جان باختند.

جانشین فرمانده انتظامی گفت : کاهش شمار تلفات تصادفات حاصل تلاش کارکنان انتظامی به ویژه پلیس راهنمایی و رانندگی ، رسانه ها و سازمانهای مرتبط است.

سردار مؤمنی همچنین به پذیرش دانشجو در مقاطع دکتری در دانشگاه علوم انتظامی امین اشاره کرد و گفت : طرح های بسیاری در مرکز تحقیقات صنعتی و غیر صنعتی به نتیجه رسیده است.

ماموران انتظامی هرمزگان دیروز 11 کانتینر کالای قاچاق به ارزش 150 میلیارد ریال کشف کردند که این محموله ها از طریق مبادی رسمی وارد شده بود.

این محموله ظروف چینی و سفالی بود که در این ارتباط دو نفر نیز دستگیر شدند .

منبع : خبرگزاری صدا و سیما