رونق تولید ملی | شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

آفات ؛ بلای جان نخلستان‌های هرمزگان - نمایش محتوای خبر

 

 

آفات ؛ بلای جان نخلستان‌های هرمزگان

بیش از ۹۰ درصد نخلستانهای هرمزگان آلوده به آفات و بیماری هستند.

بیش از ۷۰ سال است که آفات و بیماریها به جان نخلستانهای هرمزگان افتاده است و از داخل تنه و روی برگ و سرشاخه و خوشه‌ها را می‌خشکاند.

محمد رضوان کشاورز ۸۵ ساله در روستای رضوان در بندرعباس می‌گوید: "این نخل در تابستان گذشته ۶۰ کیلوگرم خرما محصول داده است و این درخت اکنون با آفتی که به جانش افتاده است دیگر یک نخل استوار نیست بلکه یک کنده است.

غلامرضا انباز نخل دار ۵۷ ساله رودانی که نخل‌های وی آلوده به سوسک چوب خوار شدند می‌گوید : نفوذ آفت سوسک چوب خوار در تنه درختان باعث لاغر شدن و شکستن نخل‌ها از تنه می‌شود.

وی می افزاید : از سال ۹۴ تاکنون ۲۰۰ اصله نخلش از تنه سقوط کرده است.

این کشاورز می‌گوید : به علت تکثیر زیاد سوسک چوب خوار و رشد تصادعدی مهار آفت بسیار سخت است.

علی ذاکری نخلدار مینابی نیز می‌گوید : نزدیک به ۳۰ سال است که با آفت زنجره خرما در روی سرشاخه‌ها و خوشه‌های نخل درگیر هستیم.

وی می‌افزاید : به علت ارتفاع ۱۰ متری نخل‌ها امکان سمپاشی روی شاخه‌ها وجود ندارد و نیاز است مانند گذشته هواپیما‌های سمپاشی فعال شوند.

دبیر اجرایی خانه کشاورز هرمزگان می‌گوید : بیش از ۹۰ درصد از نخلستان‌های هرمزگان به آفت زنجره مبتلا هستند.

ابوطلب جوادی می‌افزاید : آفات و بیماریها باعث افت ۷۰ درصد محصول خرما شده است بطوریکه بخش زیادی از محصول خرمای شرق هرمزگان صرف خوراک دام می‌شود.

وی می‌گوید : افزایش رطوبت هوا نیز باعث گسترش بیماری لگه برگی در برخی نخلستان‌های حاجی آباد و بستک شده است.

عادل خورشیدی مدیر جهاد کشاورزی بستک نیز می‌گوید : بیش از ۹۰ درصد از نخلستان‌های بستک به بیماری لکه برگی آلوده شده است.

در پارسیان نیز آفت خطرناک سرخرطومی حنایی به جان نخلستان این شهر افتاده است.

علی کرمی کشاورز پارسیانی می‌گوید : آین آفت نشانه‌های خاصی ندارد و تنها با تله‌های دقیق قابل شناسایی است.

وی می‌افزاید : این آفت به سرعت از داخل مغز تنه را از بین می‌برد و در مدت کمتر از سه ماه باعث خشکیدگی درخت می‌شود.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی هرمزگان نیز می‌گوید : این آفت برای نخستین بار در سال ۹۲ در شهرستان پارسیان در غرب هرمزگان شناسایی شد.

حمید دولتی افزود : آفت خرطومی حنایی از طریق کشور قطر وارد شهرستان پارسیان شد.

وی گفت : تاکنون ۶۰ نفر درخت آلوده شناسایی شده که از این شمار ۹ نخل معدوم شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان افزود : اکنون ردیابی این آفت خطرناک در شهرستان‌های رودان ، میناب و حاجی آباد آغاز شده است.

مجید عسکری سیاهویی مسئول گروه گیاه پزشکی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان نیز می‌گوید : تنها شیوه مبارزه با آفت سرخرطومی حنایی ریشه کنی و معدوم سازی است.

رئیس سازمان حفظ نباتان وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه آفت سرخرطومی حنایی ، مهمترین و خطرناکترین آفت نخل محسوب می شود گفت : منشا این آفت از هندوستان است که در چند سال گذشته گسترش روز افزونی در مناطق دارای کشت نخل در جهان از جمله پاکستان و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و اخیرا هم در برخی از کشورهای اروپایی حاشیه مدیترانه یافته است.

محمد علی باغستانی افزود : این آفت در ایران در سال 1369 برای نخستین بار با ورود غیر مجاز پاجوش خرما از پاکستان از سراوان در سیستان و بلوچستان گزارش شد.

معاون زارعت سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان نیز می‌گوید : به علت آلودگی نخلستان‌ها در استان‌های مجاور در جنوب کرمان، و استان فارس و بوشهر و شهر‌های مرزی داراب و لارستان ورود هر گونه حمل پاجوش خرما به هرمزگان ممنوع است.

حسینی زیارتی می‌افزاید : ارائه دوره‌های آموزشی، تشریح دستورالعمل‌های مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی و نوسازی باغ‌ها، سمپاشی، بهبود و اصلاح بهداشت باغات از مهمترین برنامه‌ها برای کنترل آفات کشاورزی است.

سعید مدرس عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی نیز می‌گوید : امکان ریشه کنی آفات وجود ندارد بلکه با مدیریت و کنترل بیماری‌ها می‌توان جلوی افت محصول و زوال درختان خرما را گرفت.

وی می‌افزاید : بهداشت باغ‌ها در هرس شاخه‌های اضافی، نظارت بر جابه جایی پاجوش ها، رعایت فاصله و علف‌های مرز و مدیرت رطوبت موجود در خاک در کنترل آفات مؤثر است.

عضو هیئت مدیره کانون خبرگان کشاورزی نیز می‌گوید : کشاورزانی که مراقبت بیشتری از محصولات و باغ‌های خود دارند کمتر درگیر آفات هستند .

کرامت الله وکیلی پور می‌افزاید : نیازمند است دروره‌های آموزشی ویژه کشاورزان بیشتر شود و تکنیک‌های روز برای سمپاشی نیز بصورت منظم صورت گیرد .

به گفته کارشناسان کشاورزی وجود باغ‌ها و نخل‌های فرسوده نیز در گسترش و شیوع آفات موثر است .

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان می‌گوید : بسیاری از آفات و بیماری‌های درختان در میان درختان ضعیف فرسوده و رها شده رشد می‌کند .

مسعود گرگیج می‌افزاید : بسیاری از آفات چوبخوار و سوسک‌ها در باغ‌های فرسوده و رها شده رشدمی کنند و به باغ‌ها رشد می‌کنند .

وی می‌گوید : بیش از ۲۰ هزار هکتار نخلستان‌های استان فرسوده است که با توزیع پاجوش و نهال کشت بافت نوسازی می‌شود .

گرگیج می افزاید : امسال ۱۰ هزار نهال خرما میان کشاورزان توزیع شد .

مسئول گروه گیاه پزشکی مرکز علوم تحقیقات هرمزگان می‌گوید : طرح مطالعاتی آفت‌های زنجره و لگه برگی در استان انجام شده است و دستورالعمل‌های آموزشی در این زمینه به کشاورزان ارائه شده است .

عسکری با اشاره به ضرورت مبارزه بیولوژیکی با آفات افزود : برای مبارزه بیولوژیکی با آفات نیز یک طرح در دست مطالعه است ، بر اساس این طرح از روش‌های غیر شیمایی و با استفاده از عصاره گیاهی با کنه خرما مقابله می‌شود .

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان نیز می‌گوید : دو طرح بیولوژیک برای کنترل آفات گوجه فرنگی و سبزیجات در مرحله آزمایشگاهی قرار دارد .

آفات خرطومی حنایی ، زنجره ، لگه برگی سوسک چوب خوار، سوسک شاخ بلند، کرم میوه خوار و کنه مهمترین آفت‌های عمده شناسایی شده در نخلستان‌های هرمزگان است .

حمید دولتی می‌افزاید : سه آفت سرخرطومی حنایی ، لگه برگی و زنجره بیشترین درگیری را در استان دارند .

هرمزگان با ۱۳۶ هزار هکتار نخیلات رتبه چهارم تولید خرما و پنجم زیر کشت دارد .

از میان نخلستانهای هرمزگان ۸ درصد آلوده به لکه برگی ، ۲ درصد سرخرطومی حنایی و ۸۰ درصد نخلستان‌ها به زنجره و بقیه به سایر آفت‌ها مبتلا هستند .

نویسنده : محمد امیرمحمدی