رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

آغاز طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم در هرمزگان - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم در هرمزگان

آغاز طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم در هرمزگان

طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم در هرمزگان آغاز شد.

قائم مقام و مشاور مدیر کل بهزیستی هرمزگان گفت : در این طرح که تا پایان آبان ادامه دارد 100 هزار کودک سه تا شش ساله سنجش بینایی می شوند.

غلامحسین رنجبر افزود : بیش از هزار و 200 پایگاه ثابت و سیار در مهدهای کودک ، خانه های بهداشت و مدارس ابتدایی که مقطع پیش دبستانی دارند برای سنجش بینایی کودکان در نظر گرفته شده است.

وی گفت : پارسال 57 هزار و 800 کودک سه تا شش ساله مورد سنجش بینایی قرار گرفتند که 10 درصد این کودکان به تنبلی چشم مبتلا بودند.

معاون امور فرهنگی و پیشگیری اداره کل بهزیستی هرمزگان گفت : پیشگیری از تنبلی چشم در سه سطح تشخیص در پایگاهها ، ارجاع موارد مشکوک به مراکز درمانی و ارجاع کودکان مبتلا به عارضه بینایی به مراکز تخصصی انجام می شود.

عصمت لطفی زاده افزود : تنبلی چشم با تشخیص به موقع قابل درمان است و در غیر این صورت فرد از یک یا هر دو چشم کم بینا یا نابینا می شود.

وی گفت : تنبلی چشم گاهی بدون نشانه در کودکان وجود دارد و زمان طلایی در تشخیص تنبلی چشم بین سه تا پنج سالکی و بهترین زمان درمان زیر 5 سال است.

معاون امور فرهنگی و پیشگیری اداره کل بهزیستی هرمزگان گفت : معاینه کودکانی که سالهای گذشته هم در طرح سنجش شرکت کرده و سالم تشخیص داده شده اند نیز ضروری است.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما