جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

آغاز به کار پنجمین کنگره بین المللی امام سجاد (ع) در بندرعباس - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز به کار پنجمین کنگره بین المللی امام سجاد (ع) در بندرعباس

آغاز به کار پنجمین کنگره بین المللی امام سجاد (ع) در بندرعباس

پنجمین کنگره بین المللی امام سجاد (ع) در فرهنگسرای طوبی بندرعباس آغاز شد.

دیشب در مراسم آغاز این کنگره ، 12 شاعر آئینی کشور در سوگواره شعر سجاده خورشید سروده های خود را در وصف واقعه عاشورا و فداکاری های امام حسین (ع) و حضرت زینب (س) خواندند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان گفت : صحیفه سجادیه تفسیر عملی مفاهیم قرآن کریم و از کتاب هایی است که فلسفه خلقت را نمایان می کند.

درویش نژاد افزود : ارسال 600 مقاله به دبیرخانه کنگره و حضور شخصیت های بین المللی در 4 سال برگزاری کنگره در استان همه نشان از گسترش فرهنگ سجادیه در بین ملل دنیا و قابل بهره برداری بودن رساله حقوق امام سجاد برای همه آحاد بشر است.

وی گفت : مراجع تقلید کشور نیز از این کنگره استقبال کرده اند و استفاده از رهنمودهای مقام معظم رهبری و دیگر برنامه های دینی بر غنای کنگره افزوده است.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان هم گفت : شعر ، مطالب را با زبانی شیرین برای افکار عمومی بیان میکند و باید از زبان شعر برای پرورش اخلاق در جامعه و ترویج فرهنگ اهل بیت (ع) استفاده کرد.

آیت الله نعیم آبادی افزود : عالی ترین اشعار ، شعر آئینی است و مسئولان کنگره از شعرای کشور بخواهند در وصف امام سجاد (ع) شعر بسرایند و در کنگره سال آینده از این اشعار استفاده شود.

استاندار هرمزگان هم گفت : برگزاری پنجمین کنگره امام سجاد (ع) افتخار بزرگی برای هرمزگان محسوب می شود و بواسطه برگزاری این کنگره پرچم اهل بیت و امام سجاد(ع) بر فراز این استان به اهتزاز در آمده است.

جاسم جادری با اشاره به اقدامات امام سجاد (ع) پس از واقعه عاشورا افزود : زنده نگه داشتن یاد عاشورا و شهدای واقعه کربلا و تربیت شاگردان بی مانند همانند ابوحمزه ثمالی از جمله این اقدامات مهم بود.

وی گفت : این امام بزرگوار فرهنگ دعا و معارف اسلامی را تبیین کردند و صحیفه سجادیه که به عنوان زبور آل محمد (ص) از آن یاد می شود، نمونه ای از تلاش عارفانه و خالصانه امام سجاد است.

دبیر اجرایی کنگره امام سجاد(ع) گفت : بیش از 190 مقاله داخلی و خارجی از پاکستان ،عراق ،هند و لبنان به زبا ن های انگلیسی و عربی به دبیرخانه کنگره ارسال شده است که در مراسم پایانی این کنگره از 10 مقاله برتر تجلیل می شود.

حجت الاسلام پهلوانی افزود : در مراسم پایانی این کنگره میهمانان خارجی شیعه و سنی و مسیحی از لنبان ، عراق و مصر شرکت می کنند.

در این مراسم با حضور آیت الله نعیم آبادی از کتاب سجده های آسمانی تالیف حجه الاسلام بهزاد پودات از نویسندگان هرمزگانی رونمایی شد.

این کتاب شامل 8 شعر کودک است که با توجه به مباحث صحیفه سجادیه سروده شده است.
کتاب سجده های آسمانی در 12 صفحه و 3 هزار نسخه چاپ شده است.

مراسم پایانی کنگره بین المللی امام سجاد (ع) 17 آبان همزمان با سالگرد شهادت امام سجاد(ع) به روایت دوم در تالار شیهد آوینی بندرعباس برگزار می شود.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما