رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

اعلام ویژه برنامه های محرم در صدا و سیمای خلیج فارس - نمایش محتوای خبر

 

 

اعلام ویژه برنامه های محرم در صدا و سیمای خلیج فارس

اعلام ویژه برنامه های محرم در صدا و سیمای خلیج فارس

 به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم برنامه های "عشق وعطش" ، " نغمه های عاشورایی" ، "مستند ناخدا اسماعیل" ، "چک چکو" و"لبیک یا حسین" از صدا و سیمای خلیج فارس پخش می شود.

ویژه برنامه " عشق و عطش "  در 13 قسمت 75 دقیقه ای به موضوع قیام امام حسین (ع) ، واقعه کربلا و نقش امام در تاریخ اسلام می پردازد .

مباحث کارشناسی با موضوع محرم ، امر به معروف و نهی از منکر ، پیام های عاشورایی ، نمایش ، پخش نوحه و عزاداری محلی ، گفتگو با مداحان و گزارش از مساجد و تکایا  و حسینیه های استان از بخشهای این برنامه است.

عشق و عطش در ایام محرم هر روز ساعت 17:15 دقیقه به تهیه کنندگی خانم ناصری و آقای خوبیاری از رادیو خلیج فارس پخش خواهد شد.

"نغمه های عاشورایی" در 17 قسمت 45 دقیقه ای به موضوع پخش عزاداریهای استان و اقوام ساکن در هرمزگان ، شعر عاشورایی و نحوه عزاداری هیئت های عزاداری می پردازد.

این برنامه نیز در محرم امسال از ساعت 15:15 دقیقه به تهیه کنندگی شیما خاندل از رادیو خلیج فارس پخش می شود.

بنابراین گزارش همچنین دو مستند رادیویی به نامهای مستند ناخدا اسماعیل و مستند چک چکو برای پخش از رادیو خلیج فارس در ایام محرم پخش می شود .

ناخدا اسماعیل ماجرای عزاداری دوستداران اهل سنت به امام حسین (ع) است که در یک قسمت 15 دقیقه ای به تهیه کنندگی معصومه ناصری در رادیو خلیج فارس ویژه محرم آماده شده است.

مستند چک چکو نیز در یک قسمت 19 دقیقه ای توسط مرتضی چشم براه برای پخش در محرم امسال تدارک دیده شده است .

چک چکو عزاداری سنتی استان هرمزگان است که در ایام محرم برگزار می شود این مستند رادیویی به معرفی این عزاداری می پردازد .

چک چکو یا همان سنگ زنی نوعی عزاداری سنتی هرمزگان است که عزاداران با دو قطعه سنگ یا چوبی که در دست دارند گرد نوحه خوان جمع می شوند و بجای سینه زدن سنگ یا چوب را در دو دست بالا برده و در بالای سرمی کوبند .

آئین چک چکو شکل سمبلیکی از واقعه عاشورا است و صدایی که از برخورد سنگها بلند می شود یاد آور صدای سم کوبی اشقیاء بر جنازه اولیا ست.

سیمای خلیج فارس نیز بمنظور گسترش فرهنگ عاشورایی و معرفی قیام امام حسین (ع)                            ویژه برنامه لبیک یا حسین  را پخش خواهد کرد.

این برنامه به موضوع محرم و پخش عزاداری محلی وسنتی می پردازد.

لبیک یا حسین در سیزده قسمت 52 دقیقه ای به تهیه کنندگی مهراب بهرامی تدارک دیده شده است که با شروع ماه محرم هر شب ساعت 21 از سیمای خلیج فارس روی آنتن سیمای خلیج فارس خواهد رفت.

پخش عزاداری واحد (یکی از شاخصه های عزاداری مردم جنوب ) ، معرفی پیرغلامان حسینی ، معرفی حسینیه ها و تکایای معروف استان و معرفی عزاداری سنتی هرمزگان مانند عزاداری نشسته و چک چکو و شعر عاشورایی از بخش های مختلف این ویژه برنامه تلویزیونی است.