جهش تولید | جمعه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

اعلام راه اندازی آزمایشگاه تشخیص قطعی ایدز در هرمزگان تا پایان سال - نمایش محتوای خبر

 

 

اعلام راه اندازی آزمایشگاه تشخیص قطعی ایدز در هرمزگان تا پایان سال

اعلام راه اندازی آزمایشگاه تشخیص قطعی ایدز در هرمزگان تا پایان سال

رئیس مرکز کنترل و پیشگیری ایدز هرمزگان گفت : تا پایان امسال آزمایشگاه تشخیص قطعی اچ آی وی در استان هرمزگان و ۱۱ استان دیگر راه اندازی خواهد شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران ، میرزاده در نشست سالانه مدیران گروه و کارشناسان کنترل ایدز استانهای کشور در بندرعباس افزود : در این آزمایشگاهها در یک هفته تا ۱۰ روز نتیجه قطعی آزمایش مشخص می شود.

اکنون فقط تشخیص اولیه در کمتر از ۲۰ دقیقه در تمام شهرستانهای هرمزگان صورت می گیرد و پس ازآن نمونه های خون برای تشخیص قطعی ویروس آچ آی وی به استانهای دیگر ارسال و  نتیجه قطعی آن تا ۶ ماه بعد اعلام می شود .

وی گفت : تجهیزات این آزمایشگاه به مبلغ بیش از یک میلیارد تومان خریداری شده است.

رئیس مرکز کنترل و پیشگیری ایدز هرمزگان افزود : تا پایان سال ۲ مرکز مشاوره ایدز زنان و ۲۲  پایگاه و مرکز مراقبت رفتاری درشهرستانهای هرمزگان افتتاح خواهد شد.

میرزاده گفت : اکنون در یک مرکز مشاوره ایدز زنان و ۵مرکز کنترل و تشخیص ایدز، ۵۵۵ خانه بهداشت ، ۱۴۳ مرکز بهداشت و ۱۳ شبکه بهداشت دراستان به مراجعه کنندگان خدمات ارائه می شود .

وی افزود : تا آبان امسال هزار و ۲۸۳ فرد مبتلا به ویروس  اچ آی وی مثبت در استان شناسایی شده اند که ۸۶ درصد مرد هستند.

رئیس مرکز کنترل و پیشگیری ایدز هرمزگان گفت : برای شناسایی و کنترل بیماری ایدز در هرمزگان طرح دیده وری در زندانها ، مراکز ترانزیت و اسکله های هرمزگان تا پایان امسال اجرا می شود.

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت کشور هم در این نشست گفت : پارسال بیش از ۶۹ هزار تست تشخیص و مشاوره بیماری ایدزدر کشور صورت گرفت و تاکنون ۲۸ هزار و ۶۰۰ فرد مبتلا به ویروس اچ آی وی مثبت در کشور شناسایی شده اند.

صداقت با اشاره به اینکه ۶۶ درصد از مبتلایان به ایدز تنها ۱ بار در سال  به مراکز مشاوره و درمان ایدز مراجعه می کنند افزود: همه مراحل پیشگیری ، شناسایی و کنترل ایدز در کشور محرمانه است.

درنشست سالانه مدیران گروه و کارشناسان کنترل ایدز استانهای کشور ۱۲۰ نفر از کارشناسان و روسای مراکز کنترل ایدز  تا فردا الزامات برنامه چهارم کنترل استراتژیک ایدز در کشور را بررسی می کنند.

این برنامه از سال ۹۴ به مدت ۵ سال در کشور اجرا خواهد شد.