رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۸

ارایه شش لایحه زیست محیطی به مجلس شورای اسلامی - نمایش محتوای خبر

 

 

ارایه شش لایحه زیست محیطی به مجلس شورای اسلامی

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت : در دولت یازدهم 6 لایحه زیست محیطی به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است .

معصومه ابتکار امروز (دوشنبه) در نشست با مقامات دادگستری هرمزگان در بندرعباس افزود : این لوایح در بخش های حفاظت از خاک ، تالاب ، هوای پاک ، لایحه حمایت از محیط بانان و حیوان آزاری است.

وی با اشاره به اینکه محیط بانان ضابطان قوه قضائیه هستند گفت : تمام محیط بانان و جنگل بانان مجوز استفاده از اسلحه را دارند .

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور افزود : لایحه حمایت از محیط بانان و جنگل بانان آماده است و آخرین مراحل خود را در کمسیون لوایح می گذراند و به زودی در دستور کار دولت قرار می گیرد .

خانم ابتکار با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری که جرائم و مجازات محیط زیست باید جدی گرفته شود گفت : مشکلات زیست محیطی آثار مخربی بر جای می گذارد و ما باید برای توسعه کشور به حفظ محیط زیست محیطی توجه جدی داشته باشیم .

وی افزود : امروز در کلان شهرها برای کاهش آلودگی از بنزین یورو 4 استفاده می شود که به زودی در بندرعباس با بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس این مشکل بر طرف می شود .

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به اینکه گاز مورد نیاز نیروگاه غرب بندرعباس با افزایش گاز از پارس جنوبی بر طرف شده است افزود : هم اکنون مصرف این نیروگاه از سوخت مازوت به 8 درصد رسیده است که تا سال آینده این میزان به صفر کاهش می یابد .

ابتکار با ابراز تاسف از شهادت محیط بانان در هرمزگان گفت : همه باید تلاش کینم تا از تخریب محیط زیست که یک خیانت به امانت عظیم الهی است جلوگیری کنیم .

رئیس کل دادگستری هرمزگان هم در این نشست گفت : پرونده قاتلان محیط بان در شعب 2 دادگاه کیفری استان در حال رسیدگی است که حکم قصاص یک نفر از آنها صادر شده ا ست.

حجت الاسلام اکبری افزود : پرونده فرد دیگر هم به اتهام قتل او ثابت نشده است و به عنوان معاونت در قتل به حبس محکوم شده که برای تجدید نظر در حکم به دیوان عالی کشور ارسال شده است .

در حاشیه این نشست رئیس سازمان محیط زسیت کشور با خانواده شهدای محیط بان دهقانی و هرمزی دیدار کرد و مشکلات آنان را در بخش های مسکن و اشتغال فرزندان آنان بررسی کرد .

این دو محیط بان 5 تیرماه امسال در درگیری با دو شکارچی غیر مجاز در ارتفاعات کوگنو بندرعباس به شهادت رسیدند .

منبع : خبرگزاری صدا و سیما