جهش تولید | جمعه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

اختصاص 6 هزار میلیارد تومان برای توسعه روستاها در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

اختصاص 6 هزار میلیارد تومان برای توسعه روستاها در کشور

اختصاص 6 هزار میلیارد تومان برای توسعه روستاها در کشور

وزیر کشور گفت : اولویت دولت توجه به روستا هاست و تخصیص اعتبار به روستا در بودجه دولت اولویت بالاتری دارد .

رحمانی فضلی در نشست شهرداران و روسای شوراهای اسلامی شهر و روستا و دهیاران هرمزگان در بندرعباس افزود : در بودجه سال 96 بیش از 6 هزار میلیارد تومان برای عمران روستاها اختصاص یافته است .

وی گفت : هشت میلیارد دلار نیز برای ساماندهی آبهای همجوار روستاها با رویکرد توسعه بخش کشاورزی در روستاها در نظر گرفته شده است .

وزیر کشور افزود : پارسال 500 میلیون دلار برای آبرسانی به روستاها از محل صندوق توسعه ملی پرداخت شد.

وی با اشاره به ایجاد درآمد پایدار برای شهرداریها گفت : برای نخستین بار در دولت کمیسیون کلان شهرها و شهرداریهای کشور ایجاد شده است و لایحه تصویب درآمد پایدار شهرداریها به تصویب رسیده است و به زودی در هیئت دولت مطرح می شود.

وزیر کشور افزود : یکی از مشکلات اصلی شهرداریها ، تراکم فروشی است و بطوری که  80 درصد درآمد شهرداریها از محل فروش تراکم است و باعث بی نظمی و ایجاد ساختمانهای سیمانی و آهنی بی قواره و بی نظم در شهرها شده است.

رحمانی فضلی گفت : ایجاد مدیریت یکپارچه شهری نیز اولویت های اصلی دولت است و کلیات طرح مدیریت یکپارچه شهری در کمیسیون کلان شهرها و شهرداریها تصویب شده است و در صورت تصویب در هیئت دولت به مجلس ارائه می شود.

وی افزود : لایحه استخدامی و اداری شهرداریها ، لایحه دهیاریها و وظایف و مسئولیت ها و درآمد دهیاری ها و لایحه انتخابات جامع نیز بزودی به مجلس ارائه می شود.

وزیر کشور گفت : ایجاد دهیاری و شوراهای اسلامی باعث ایجاد ظرفیت بزرگ انسانی در کشور شده است و اکنون بیش از 34 هزار دهیار در کشور است که تجربه بالای مدیریتی برای نظام است .

رحمانی فضلی افزود : بسیاری از مشکلات موجود در خصوص اختیارات شوراهای اسلامی و دهیاریها ناشی از پیچیدگی نظام اداری و ناسازگاری با شرایط جدید و محدودیت های مالی دولت است.

وی گفت : نظام اداری موجود کشور 50 سال پیش طراحی شده است و به رغم تغییرات گسترده جوابگوی وضعیت فعلی نیست.

وزیر کشور افزود : اعتقاد دولت و شخص رئیس جمهور بر واگذاری کارها به مدیریت های مردمی و محلی است.

وی گفت : مبنای واگذاری بر اساس سیاست گذاریهای کلان ، واگذاری در حوزه اجرایی و به خصوص فعالیت های اقتصادی است.

وزیر کشور افزود : تاکنون بیش از 100 مورد اختیار به استانها واگذار شده است و در برنامه ششم توسعه این واگذاریها بیشتر می شود.

رحمانی فضلی گفت : در حوزه اقتصاد مقاومتی نیز اراده دولت بر واگذاری اختیارات به استان ها بوده است و انتخاب وزیر معین برای استانها نیز نوید واگذاری اختیارات بیشتر در آینده است.

وی افزود : اولویت توسعه و عمران به مناطق محروم و کمتر توسعه یافته از برنامه های اساسی دو لت است و در سفرهای استانی ریاست جمهوری نیز تاکید بر سفرهای مرزی و مناطق محروم بوده است.

وزیر کشور با اشاره به 11 میلیون حاشیه نشین در شهرها گفت : یکی از مشکلات اساسی کشور عدم توازن و تعادل شهر و روستا در کشور است و این باعث گسترش پدیده مهاجرت و حاشیه نشینی شده است.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما