آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری شهرستان بستک

آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری شهرستان بستک


 • کاروانسرای بستک

این کاروانسرا در ابتدای جاده بستک به لارستان واقع شده است. زمان ساخت این کاروانسرا به اوایل دوران قاجاریه بر می گردد. ساختمان آن مربع شکل است و تمام حجره های آن گرداگرد حیاط اندرونی قرار دارند. از این محل در گذشته برای استراحت و اتراق کاروانیان استفاده می شده است.

 • کاروانسرای بستک(عباسی)

این کاروانسرا در بخش شرقی میدان آزادی شهر بستک قرار دارد و از آثار دوره صفویه به شمار می رود. این بنا، دو ایوانی با حجره هایی در اطراف دارد و دو اصطبل نیز در اضلاع غربی و شرقی آن وجود دارد.

 • مسجد جامع قدیم بستک

یکی از مساجد زیبای استان، مسجد جامع قدیم بستک است. بنای اولیه آن به سه قرن پیش می رسد که توسط استاد محمد صالح معمار با خیریه شخصی به نام بی بی ساخته شد. تاکنون چندین مرحله مرمت و بازسازی شده است. نمای بیرون مسجد سطوح دایره شکلی با فرورفتگی هایی به شعاع یک متر دارد و درون دایره ها نقوشی از گل دیده می شود. یکی از مشخصه های اصلی این بنا گچ بری چشمگیر آن است.

 • حمام خان

حمام خان در ابتدای خیابان پاسداران بستک قرار دارد و از آثار دوره قاجاریه است که به دستور صولت الملک بستکی و توسط معماران چیره دست و محلی بستک و با نظارت معماری شیرازی ساخته شده است. این حمام 14 گنبد کوچک و بزرگ دارد که خطوط گرداگرد جداره داخلی گنبد و خطوط بدنه آن نشانه ای از ذوق و سلیقه معماران آن است. ویژگی جالب این حمام، تعبیه مسیر آب در جداره دیوارهای داخلی است. حمام خان از بسیاری جهات شبیه حمام گنجعلی خان کرمان است، البته در ابعاد و اندازه ای کوچکتر

 • قنات های دهنگ

دهنگ مرکز دهستان گوده از آبادی های قدیمی منطقه است که در آن آثار فراوانی مانند چاه ها و جداول ساروجی، قبرستان، برکه، تپه و امام زاده وجود دارد. از مهمترین آثار این منطقه هفت رشته قنات مربوط به قبل از اسلام و دوره زرتشتیان است. این هفت رشته عبارتند از: قنات چوقل، قنات زاویه، قنات رشیدآباد، قنات بلان، قنات سفاوه، قنات گرگ، قنات تسان.

 • آرامگاه شیخ احمد شیخ راشد مدنی

این آرامگاه در شهر بستک و در حاشیه قبرستان قدیمی شهر در بلوار نیروی هوایی واقع شده است. گفته شده که این بنا در سال 1369 هـ.ق توسط مصطفی خان فایزبستکی(از حاکمان بستک) ساخته شده؛ اما سنگ نوشته ای در محراب بنا، تاریخ رجب1264 هـ.ق را نشان می دهد.

 • آرامگاه سیدمظفر کوخرد

یکی از بناهای زیبای بستک آرامگاه سیدمظفر معروف به دو گنبدان در روستای کوخرد است. این آرامگاه به سبک اورچین می باشد که به زیبایی روی مقبره ساخته شده است.

 • مدرسه مصطفویه

این مدرسه که در تقاطع خیابان امام خمینی و خیابان مصطفویه، واقع شده، از قدیمی ترین مدارس ایران است که در سال 1301 هـ.ق به همت یکی از بازرگانان فرهنگ دوست بستکی به نام مرحوم حاج شیخ مصطفی عبداللطیف تاسیس گردیده است. درهای مدرسه و کلاس ها از چوب مخصوصی به نام چوب شاه ساخته شده و با شیشه های رنگین تزیین شده است.

 • موزه مردم شناسی جناح

یکی از مکان های ارزشمند شهرستان بستک، موزه مردم شناسی شهر جناح است که به همت شخصی به نام عبدالرحمن عبدالهی راه اندازی شده و از معدود موزه هایی است که توسط بخش خصوصی اداره می شود و 6 گالری دارد، شامل  سکه های قدیمی، نسخه های خطی، وسایل کشاورزی قدیمی، وسایل پخت و پز، پوشاک محلی، صنایع دستی، آشنایی با مشاهیر منطقه و ...

 • مجموعه بازار بستک

بازارهای بستک واقع در خیابان امام خمینی، شامل سه بازار قدیمی است که با یکدیگر ارتباط دارند و قدمت آن به دوره قاجاریه می رسد. مجموعه دو بازار به شکل مستطیل و شامل حجره هایی در دو طرف آن است که کنار هر حجره سکویی برای نشستن وجود دارد. بازار دیگر مربع شکل است که در 1295 هجری قمری به همت استاد حاج عبدالله مینایی معروف به «حاجی اوستا» بنا شده و از معماری ویژه ای برخوردار است.

 • مجموعه کریکی

در کنار رودخانه مهران و در 5 کیلومتری بستک مجموعه بنایی با چشم انداز طبیعی زیبایی وجود دارد که از مکان های تاریخی و گردشگری بستک به شمار می آید. آسیاب های آبی رودخانه در جلب مردم به این منطقه تاثیر به سزا دارند.

 • آب گرم فاریاب

آب گرم فاریاب در 25 کلیومتری بستک قرار دارد و آب آن از شکاف سنگ های آهکی خارج می شود. آب این چشمه در ردیف آب های گوگردی است.

 • آب گرم فتویه

چشمه این آب گرم در مسیربستک به لارستان واقع شده و تا شهر بستک 30 کیلومتر فاصله دارد. مظهر چشمه در جنوب روستا است و در کنار چشمه، حوضچه ای احداث شده که مردم در آن شنا می کنند. همچنین آب این چشمه به مصرف کشاورزان منطقه می رسد.

 • آب گرم تودرویه

آب گرم تودرویه هر روز پذیرای مهمان های بسیاری است که به این روستا می روند. در اطراف چشمه 7 اتاقک برای استفاده مسافران احداث شده تا در آن شنا کنند. آب این چشمه در ردیف آب های گوگردی است.

از دیگر جاذبه های گردشگری بستک می توان به مکان های زیر اشاره کرد:

روستاهای نمونه گردشگری فاریاب و تدرویه، مسجد بنه نه دار، برج های گری کوه، کوهیج، ملاعلی، رودبار، گلویه، قله های خان، ایلود، کلات، بهاره، گرگی، آستاب، خنجو، دومن، آرامگاه عبدالرحمن شیخ، زیارتگاه های سید احمد عامر، زاهد دانیال، شاه ابوالقاسم، سیدمحمد علی توانا، محمد یمبویه، میرعبدالعزیز، محمدعلی هاشم، کانال آب ترنه، قنات ناخری، مستان، حمام سیبه، کاروانسرای ابوالفتح خان و آب گرم هایی در مناطق مختلف بستک مانند تپه کوشک، انوه، کشمک، غار یا اشکفت آهویی و ...