جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

ابراهیم منصفی (متخلص به رامی) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

ابراهیم منصفی (متخلص به رامی)

 

ابراهیم منصفی در سال ۱۳۲۴در بندرعباس متولد شد. پدر ابراهیم مینابیو مادرش اهل صحراباغ لار بود. ابراهیم به قول خود زاده‌ی عشق زنی بود به مردی که آوازش او را سحر کرده بود.

 

ابراهیم منصفی دوران تحصیل خود را در بندرعباس گذراند و پس از طی کردن مقطع ابتدایی وارد دوره‌ی متوسطه شد. هم زمان با همین روزها و تحصیل او در دبیرستان بود که نخستین جرقه‌های او برای دل سپردن به هنر و ادبیات نیز آغاز شد. او که الفتش با صدا و خواندن را با حضور در تعزیه‌خوانی‌هایماه محرمتجربه کرده بود در این روزها جذب گروه های تئاتردانش آموزی شد و از سویی دیگر عشق سرودن نیز او را آرام نمی گذاشت تا آنجا که عطش سیری‌ناپذیر او از شعر و ادبیات بسیار زود او را برای چاپ اولین مجموعه شعرش ترغیب کرد. مجموعه‌ای که او با کمک تعدادی از دوستانش با نام مروارید ساحلدر شمارگان اندک به چاپ رساند. وی بعدها از "تعجیل در چاپ این مجموعه اظهار پشیمانی کرد."از سال ۱۳۴۷ بود که مجلات معتبری مانند خوشهو فردوسینسبت به درج شعرهای آزاد او اقدام کردند.

 

حضور در سه فیلم کوتاهسینمای آزادآن سال‌ها به کارگردانی حسن بنی‌هاشمیبه عنوان بازیگر و دریافت جایزه‌ی اول سینمای آزاد برای فیلم نهنگکه نویسنده‌ی آن نیز خود منصفی بود اشتهار دوچندان او را فراهم کرد. او که با موسیقی ملت‌های مختلف آشنایی داشت و در این زمینه مطالعات ارزشمندی را انجام داده بود با علاقه‌ای که به موسیقی فلامینگوی اسپانیا و موسیقی هند از خود نشان داد توانست آثار در خور تحسینی را خلق کند. منصفی در عرصه‌ی سرودن ترانه‌های بومی با اقبال به سمت ترانه‌هایی که رنگ و بوی اجتماعی داشت در این حوزه تحول اساسی را به وجود آورد، اجرای ساده و بی شیله پیله‌ی او با آکورد گیتار هنوز مخاطبان فراوانی دارد و نگاه‌های بسیاری را به خود جلب کرده است.

 

در هرمزگان منصفی را با عنوان نیمایهرمزگان می شناسند. به واقع منصفی و چند تن از هم‌دوره‌های او جزو اولین نفراتی بودند که به سرودن شعر نو نیمایی و آزاد در این منطقه‌ی جنوبی روی آوردند و زمینه‌ی ادامه‌ی این جریان ادبی را در این خطه فراهم کردند. او که در شعرهای آزاد خود پیرو بلامنازعه احمد شاملوستبا تاثیرپذیری از اقلیم و جغرافیای بومی منطقه گاهی به شعر خود تمایزی قابل تشخیص داده است.

 

منصفی زندگی سراسر پرفراز و نشیب داشته و بی گمان همین مساله در شعر او نیز تاثیر عمیقی به جای گذاشته است. او که در دوره ای از عمر خود به شغل معلمی مشغول بوده است به واسطه‌ی فراز و فرودهایی که در مسیر زندگی‌اش قرار گرفت این شغل را از دست داد و دهه‌ی پایانی عمر خود را با مصائب و دشواری‌های فراوانی گذراند. درخشان‌ترین دوره برای خلق آثار قابل تامل منصفی مربوط به دهه‌ی چهل می شود که وی پس از آن دیگر نتوانست آن شعرهای درخشان را تکرار کند.

 

 

 

Ibrahim Monsefi was a poet, singer, actor and Composer. He was from Hormozgan.Hewas aguitar player too. His songs wereverybeautiful andromantic and everybody likes them