جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

مکنا - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

مکنا

 

 

 

مکنا نوعی روسری است که زنان هرمزگان به ویژه بانوان منطقه بستک از آن استفاده می کنند . از این رو به آن جلبیل بستکی هم می گویند. این روسری نخی و به رنگ مشکی به طول 5/1 تا 2 متر و عرض نیم متر می باشد. مکنا را در وسط سر نهاده و یک طرف آن را دور سر می پیچند و گوشه آن را کنار صورت گذاشته و به وسیله سنجاقی از طلا به نام «چال لا به سر» و یا سنجاق موی طلا به نام «پین» محکم می کنند.

زنان مسن از مکنای مشکی و دختران جوان از مکنای قرمز و سفید و سبز با گل بوته های ریز استفاده می کنند . مکنا را با نخ های زری ، خوس و پولک تزیین می کنند.

مکنای پولکی با رنگ نارنجی، سرخ و آبی دوخته می شود و تمام سطح آن را با پولک تزیین می کنند . نوع دوخت پولک ها و نقوش آن در اصطلاح محلی پیچو، پفک و پولک نامیده می شود.

نوع دیگری از مکنا به مکنا بادله ای مشهور است. مکنا بادله ای را از توری های مشکی تهیه کرده و آن را با نخ های خوس به رنگ طلایی و نقره ای تزیین می کنند.

نوع دیگری از مکنا را به نام چارقد می شناسند. چارقد نیز مانند مکناست ولی از جنس تترون دوخته می شود. طول چارقد 2متر و عرض آن 80 سانتی متر می باشد. چارقد را روی سر قرارداده و گوشه آن را دور سر و صورت می پیچند.