جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

شلوار بندری - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

شلوار بندری

پوشاک زنان بندر همیشه با شلوار های ویژه ای که به شلوار بندری مشهورند همراه بوده است. شلوار های بندری انواع مختلفی دارد و بسیار متنوع است.این تنوع را بیشتر در نوع و رنگ پارچه و تزیینات تکمیلی آن مشاهده می کنیم در حالی که چارچوب اولیه شلوارها در اکثر نقاط یکسان می باشد.

شلوار بندری در استان هرمزگان به نام <<شلوار دم پا تنگ>>خوانده می شود که از مچ پا تا زانو تنگ بوده و از زانو تا کمرحالتی لوزی شکل به خود گرفته و کاملا گشاد و راحت می باشد.

این شلوار برشی مانند شلوار زنان ترکمن و کرد دارد و کمری آن را لیفه ای دوخته و با کش یا پارچه محکم می کنند. شلوارهای بندری را به رنگ های درخشانی مانند سبز ، قرمز ، زرد، آبی و نارنجی و با پارچه هایی از جنس تترون، پوپلین و چیت برای استفاده روزمره و پارچه های کلفت وزری دار مثل اطلس و زربفت و ساتن برای مجالس وعروسی ها می دوزند.

برای راحتی در هنگام پوشیدن، دمپای شلوار را به طرف داخل پا چاک می دهند که با زیپ و یا دکمه های دست ساز بسته می شود. دمپای شلوارهای بندری از مچ پا تا روی زانو تزیینات بسیارزیبایی دارد که نسبت به تن پوش ها از تنوع بسیاری برخوردار بوده که از گذشته تا کنون در بین بانوان جایگاه خود را از دست نداده و به جرات می توان گفت از میان لباس های سنتی تنها شلوار های بندری بقای خویش را حفظ کرده وهر روز با طرح و رنگ جدیدی مورد استفاده زنان سنتی پوش استان قرار می گیرد. تزیینات شلوار های بندری بر اساس نوع و محل جغرافیایی دوخت آن اسامی مختلفی دارد که عبارتند از: بادله تمام ، نیم بادله، ودویی دستی ، ودویی چرخی، پولکی، حاشیه ای، سرپارچه ای، گلابتونی، خوس لنگه ای، ودویی اطلسی و نخی.