اول محرم: آغاز سال هجری قمری

دوم محرم: ورود کاروان اباعبداللّه الحسین علیه السلام به سرزمین کربلا (61 ه . ق)

امام حسین علیه السلام در روز ترویه یعنی هشتم ذی حجه سال 60 ق از مکه به سوی عراق مهاجرت فرمود. سپاه حرّ طبق دستور عبیداللّه بن زیاد سپاه امام را به سوی منطقه خشک و بی حاصل به نام کربلا هدایت کرد. وقتی به آنجا رسیدند: امام فرمود: این، موضع کَرب و بَلا و محل محنت و عِنا است.

سوم محرم: خریداری قسمتی از ارض کربلا توسط امام حسین علیه السلام این اراضی همان مکانی است که قبر مطهر در آن قرار دارد. (61 ه . ق)

ـ ورود سپاه «عمربن سعد» به سرزمین کربلا (61 ه . ق)

عمربن سعد در روز جمعه سوم محرم الحرام سال 61 قمری به همراه چهارهزار نیروی جنگی وارد کربلا شد و فرماندهی آنان را بر عهده گرفت. عمربن سعد به خاطر دستیابی به حکومت ری که هرگز به آن نایل نیامد، فرماندهی سپاه یزید را پذیرفت و مرتکب جنایات بزرگ غیرانسانی شد.

چهارم محرم: سخنرانی «عبیداللّه بن زیاد» علیه امام حسین علیه السلام در مسجد کوفه. (61 ه . ق)

پنجم محرم: اعزام سپاه ابن زیاد جهت ممانعت از حرکت مردم کوفه برای یاری امام حسین علیه السلام . (61 ه . ق)

ششم محرم: دعوت «حبیب بن مظاهر» از طایفه ی بنی اسد برای یاری امام حسین علیه السلام . (61 ه . ق)

هفتم محرم: ممنوعیت استفاده از نهر فرات برای کاروان امام حسین علیه السلام به دستور عمربن سعد. (61 ه . ق)

این واقعه ناجوانمردانه، سه روز پیش از شهادت امام حسین علیه السلام بود، البته حضرت ابوالفضل علیه السلام از سیاهی شب استفاده می کرد و برای خیمه ها آب می آورد. ولی از بامداد تا شامگاه روز عاشورا هیچ گونه آبی برای امام حسین علیه السلام و یارانش و کودکانش مهیا نشد.

هشتم محرم: ملاقات امام حسین علیه السلام با «عمربن سعد» در کربلا. (61 ه . ق)

امام حسین علیه السلام به هیچ وجه به وقوع نبرد و خون ریزی میان مسلمانان راضی نبود؛ به همین جهت با عمربن سعد ملاقات کرد و برای پایان بحران با وی به تفاهم رسید ولی عبیداللّه با تحریک شمربن ذی الجوشن از این کار جلوگیری کرد.

نهم محرم: تاسوعای حسینی (61 ه . ق)

جواب ردّ حضرت ابوالفضل علیه السلام به امان نامه ی شمربن ذی الجوشن (61 ه . ق) در عرص روز نهم، شهر برای سه فرزند خواهرش که حضرت ابوالفضل در شمار آنها بود امان نامه آورد، مشروط بر اینکه از یاری حسین علیه السلام دست بردارند و سپاهش را ترک گویند. حضرت عباس فرمود: بریده باد دست تو و لعنت باد بر امانی که برای ما آورده ای.

دهم عاشورا: عاشورای حسینی (61 ه . ق)

ـ شهادت امام حسین علیه السلام به همراه یارانش در صحرای کربلا توسط سپاه یزید. (61 ه . ق)

یازدهم محرم: آغاز حرکت اسرا و اهل بیت «امام حسین علیه السلام » به شام. (61 ه . ق)

در این روز کاروان امام حسین علیه السلام این بار به رهبری امام سجاد علیه السلام و حضرت زینب علیهاالسلام در شامگاه روز یازدهم محرم به طرف کوفه حرکت داده شدند و نهضت حسینی، به شکل دیگر ادامه یافت.

دوازده محرم: ورود کاروان اسیران کربلا به کوفه. (61 ه . ق)

امام سجاد علیه السلام و حضرت زینب در مدت اقامت در کوفه، وظیفه و رسالت خود را مبنی بر ابلاغ و نشر پیام امام حسین علیه السلام در جامعه، به شایستگی انجام دادند.

ـ دفن اجساد مطهر شهدای کربلا در شب دوازده. (61 ه . ق)

در این روز مردم قبیله ی بنی اسد از روستای غاضریه که نزدیک کربلا بودند اجساد شهداء را دفن کردند.

ـ شهادت حضرت «امام زین العابدین علیه السلام » به روایتی (95 ه . ق)

زمان امام سجاد علیه السلام پر از اختناق و تقیه بود و کسی در برابر جاسوسان بنی امیه، مجال نقش کشیدن نداشت؛ با این حال، امام از ارشاد و نشر احکام اسلام فروگذاری نکرد.

سیزدهم محرم: شهادت عبداللّه بن عفیف به دست عبیداللّه بن زیاد. (61 ه . ق)

نخستین اعتراض آشکار نسبت به جنایت عبیداللّه در شهادت امام حسین علیه السلام از سوی یکی از شیعیان کوفه به نام عبداللّه بن عفیف برخاست. که به دست مأموران عبیداللّه شبانه با ضربات شمشیر به شهادت رسید.

نوزدهم محرم: حرکت کاروان اسیران کربلا از کوفه به طرف شام. (61 ه . ق)

بیست و ششم محرم: محاصره ی مکه و سنگباران کعبه از سوی سپاهیان یزید بن معاویه. (64 ه . ق)

در سال 63 شورش و جنبش هایی بر ضد یزید در حجاز به وجود آمد. در مکه، عبداللّه بن زبیر با پرداختن به عبادت و مخالفت با یزید بن معاویه، مردم را به گرد خود جمع کرد.

سپاهیان شام به مکه هجوم آورده و با منجیق ها و سنگ اندازهای بلند شهر را سنگ باران کردند و حتی مسجدالحرام و کعبه را نیز نشانه گرفتند. اما سرانجام یزید در همان سال به هلاکت رسید و عبداللّه بن زبیر، زمام امور حجاز را به دست گرفت.

اول صفر: ورود کاروان اهل بیت امام حسین علیه السلام به شام. (61 ه . ق)

پنج صفر: وفات حضرت رقیه علیهاالسلام دختر کوچک امام حسین علیه السلام در شام. (61 ه . ق)

معروف است که در خرابه ی شام، پس از دیدن سر بریده ی پدر و گفتگوی سوزناک با وی، لب بر لب های پدر نهاده و آن چنان گریسته که بیهوش شد و از دنیا رفت.

بیست صفر: اربعین حسینی (روز زیارتی مخصوص حضرت سیدالشهداء)

ورود جابربن عبداللّه انصاری به سرزمین کربلا و زیارت قبر امام حسین علیه السلام . (61 ه . ق)

ورود اهل بیت سیدالشهداء به کربلای حسینی. (61 ه . ق)

در این روز، بنابه روایتی کاروان اهل بیت پس از افشای ماهیت ضداسلامی یزید و حقانیت امام علیه السلام ، به سرزمین کربلا بازگشتند و با جربن عبداللّه انصاری دیدار کردند.